2106 ДЕЦА В УЧИЛИЩНА ВЪЗРАСТ ОТ ОБЛАСТ СЛИВЕН СА ВЪРНАТИ В ЗАДЪЛЖИТЕЛНАТА СИСТЕМА ЗА ОБУЧЕНИЕ
2106 деца в учебна възраст от област Сливен са върнати в задължителната система за обучение тази година, това съобщи на пресконференция днес началникът на Регионалното управление на образованието /РУО/ – Сливен д-р Бисерка Михалева. В тази сфера от своята работа управлението в Сливен е базово, като се отчита, че нашият район е един от най-трудните за обхват на децата в задължителна форма на обучение. Просветното министерство е определило до края на годината директори на 100 училища от страната да преминат вид обучение – споделяне на добри практики, точно на територията на Сливенски регион.
В селата от региона децата би лингви са почти 100 процента. Проблем представляват и ранните бракове при момичетата, както и ангажирането от ранна възраст за работа на момчетата сред ромския етнос, казаха още от РУО – Сливен.
Ето защо тук се даде начало на инициативата училищно посредничество, като област Сливен е пионер по прилагане на процедурата „Училищна медиация“. Тя успешно работи в много страни на света повече от 60 години и е основният начин за справяне с агресията в училище. „Ако научим нашите деца и ученици как да разрешават конфликтна ситуация и да не се стига до агресия, то ние сме им дали най – доброто правило за нормален и щастлив живот, и да бъдат добри граждани. Опитваме се да направим родителите наши приятели и партньори“, каза Бисерка Михалева.
В област Сливен за две години са обучени 77 деца – медиатори и 48 учители – медиатори. Училищното посредничество, като начин за справяне с насилието, работи в 48 учебни заведения в Сливенска област. Учителите медиатори сътрудничат за справяне с конфликтите между родители и учители, семейство и училище, а децата ще помагат на своите връстници да се справят с недоразуменията или проблемите помежду им, обясни началникът на РУО – Сливен. Сливенска област е първа в страната, в която стартира училищната медиация с кабинети. Училищното посредничество не е алтернатива на административните наказания, доброто на медиацията е, че те учи какво да правиш. Социалните компетентности у децата са онова, което липсва, за да можем да предотвратим насилието в училище“, това е мнението пък на проф. Татяна Дронзина, доктор на политологичните науки и специалист по темата, автор на книги по проблема.
От тази година в четири училища в областта е въведено и понятието „Образователен медиатор“, което според д-р Михалева е добра насока за развитието на добрите взаимоотношения между училището, семейството и учениците.
Радио Сливен Нет
За автора
Може да харесате още
КОМНЕТ СЪОБЩАВА ЗА ПРОМЯНА НА ЦЕНИТЕ НА УСЛУГИТЕ ОТ НАЧАЛОТО НА 2019 Г.
„Във връзка с промяна на основната мрежа за доставка на услугите си в гр. Сливен, Комнет България Холдинг ООД Ви уведомява за повишаване на цените към краен абонат. Увеличението е
КЪДЕ И ДОКОГА НЯМА ДА ИМА ВОДА В СЛИВЕН
„Водоснабдяване и Канализация-Сливен“ ООД уведомява своите потребители, че поради извършване на авариен ремонт на 12. 06. 2018 г. (вторник) до 16. 00 ч. е прекъснато водоподаването в район Звездите до
21-ГОДИШНА ЖЕНА СЕ ОБЕСИ В СЛИВЕН
Млада жена от Сливен е намерена обесена в местността „Барутните погреби“, научи Sliveninfo. Случайно преминаващ собственик на вила съобщил на полицията за обесеното момиче, което било намерено в изоставена сграда.
0 коментара
Все още няма коментари!
Може да сте първият който коментира публикацията!