ЮИДП-СЛИВЕН Е ГОТОВО ЗА СЕДМИЦАТА НА ГОРАТА
31.03.2023 720 Прегледи

ЮИДП-СЛИВЕН Е ГОТОВО ЗА СЕДМИЦАТА НА ГОРАТА

Залесяване, почистване, конкурси за детска рисунка и уроци по горска педагогика са сред инициативите на Югоизточното държавно преприятие – Сливен по повод Седмицата на гората от 3 до 9 април. Тази година празникът на горските експерти ще премина под мотото: “Довери се на лесовъда!”.

На 31 март Държавно горско стопанство – Сливен ще дари и залеси, съвместно с Община Сливен, 10 броя обикновена ела на Спортна зала „Станка Златева“. На 3 април ДГС-Сливен ще дари на ПП „Сините камъни“ 100 бр. фиданки, от които 60 бр. червен дъб, 30 бр. махалебка и 10 бр. бреза. На 7 април ще бъде извършено залесяване в градски парк с ученици от II ОУ гр. Сливен на дръвчета, осигурени от ЮИДП и ДГС-Сливен от горски разсадник “Абланово”. Съвместно залесяване на ДГС – Сливен с РДГ-Сливен и РДПБЗН, на фиданки от цер и зимен дъб в отдел 44 „з“ – Новачево ще има на 5 април. На 4 и 5 април ДГС-Твърдица планира залесяване с ученици от СУ “Неофит Рилски”- гр. Твърдица.

ДГС – Стара Загора, заедно с РДГ-Стара Загора, представители на Община Стара Загора и Областна администрация, РДПБЗН, ученици, граждани, журналисти ще извършат попълване на горски култури в държавна горска територия на ДГС-Стара Загора по пътя за село Дъбрава на 6 април. По време на Седмицата на гората ДГС-Казанлък ще извърши залесяване с граждани на 500бр. семенищни фиданки от цер на общинска горска територия в гр.Шипка, ще има залесяване и в градския парк на гр.Шипка на 2 бр. Школувани фиданки от сребролистна липа, 2 бр. школувани фиданки от питомен и конски кестен, 2бр.школувани фиданки от бреза, 2 бр. школувани фиданки от туя, 2 бр. школувани фиданки от хибискус, 1 бр. школувана фиданка от зелена дугласка. През април ДГС-Казанлък, съвместно с членове на Ендуро клуб „Севтополис“ – гр.Казанлък, ще залесят 1000бр. Семенищни фиданки от бяла акация на държавна горска територия.

ДГС-Тунджа ще дари 100 броя фиданки от туя и 10 броя фиданки кипарис на кметство с. Меден кладенец за оформяне на ограда и озеленяване на
двора на кметството. Стопанството ще предостави фиданки за озеленяване и на община Ямбол.На 4 април ДГС-Елхово ще извърши, съвместно с ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – Елхово, залесяване контейнерни фиданки от черен бор.

На 30 март ДГС-Ново Паничарево, съвместно с кметството на село Ново Паничарево, ще залесят фиданки; на 4 април стопанството, съвместно с кметството на село Индже войвода, ще залесят фиданки; на 5 април ще има залесяване съвместно с кметството на село Крушевец. На 5 април ДГС-Ново Паничарево, съвместно с ПП Странджа, ще гостуват в училището на с. Крушевец.

Това е само малка част от програмата на ЮИДП-Сливен и териториалните поделения към него, предвидени за Седмица на гората 2023 г. Обявени са конкурси за детска рисунка от ДГС-Тича и ДГС-Тунджа по повод празника. Ще има и редица инициативи по горска педагогика, които горски експерти от различни стопанства, ще проведат с деца от училища и детски градини.

Още през далечната 1911 г. във вестника на Дружеството на българските лесовъди „Горски преглед“ е мотивирана идеята за Празник на гората. Тогава в закона се уреждат два празника през годината – единият през есента, а другият – през пролетта, в които всеки по-възрастен от 15 г. български гражданин да засажда най-малко по 5 дръвчета в определените
от лесничействата места.

Идеята добива конкретна форма през 1925 г., като основна задача на честването му е доброволен труд в цяла България, която тогава спешно се е нуждаела от залесяване на оголените планински склонове и озеленяване на градовете и селата.

Първият Празник на залесяването е на 12 април, празникът Благовещение същата година и честването му започва тържествено с молебен пред храма „Св. Александър Невски“, като са залесени 420 000 хил. горски фиданки и 20 кг горски семена.

С годините празникът се разраства и добива популярност. С ентусиазма на лесовъдите и подкрепата на населението Празникът на залесяването се превръща в Седмица на гората през 1934 г. Идеята е лесовъдите от всички райони на страната да се нагърбят с разяснителна дейност за значението на горите и залесяването, а трудовата седмица на учащите се да се превърне в седмица по залесяването. Така от 12 до 22 април 1934 г. се провежда първата Седмица на гората в България.

С този кратък преглед в миналото може да обобщим, че през всичките тези години, дните от празника са били посветени на масови залесявания, в които освен лесовъдите са се включвали хиляди хора от цялата страна.

Днес 97 години по-късно, тази първа седмица на април, наречена „Седмица на Гората“ е последвана от много разнообразни инициативи и събития – от масовите залесявания до интерактивни беседи и игри, в които продължават да се включват хора от всички възрастови групи, жадни да създават, обогатяват и запазят българската гора.

Предишна ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ
Следваща ДВАМА КАНДИДАТИ ОТ ГЕРБ - СДС С ДВЕ ВАЖНИ ПОСЛАНИЯ ЗА 2 АПРИЛ

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

110 ГОДИНИ ОТ ОБЯВЯВАНЕТО НА НЕЗАВИСИМОСТТА НА БЪЛГАРИЯ

На площад „Хаджи Димитър“ ще се проведе ритуал-поклонение по повод 110 години от обявяването на Независимостта на България. Събитието ще се състои на 22 септември, от 11 часа, пред паметника

Новини Сливен

НАМАЛЯВА ОБЩИЯТ БРОЙ НА ЗАБОЛЕЛИТЕ ОТ COVID-19 ЗА СЕДМИЦА В ОБЩИНА СЛИВЕН

Справката за изминалата седмица, 8 – 14 ноември, отчита пореден спад в броя на новозаболелите в община Сливен. Те са 260. Излекувани са 418 души, 27 са починали. Активните случаи

Новини Сливен

ОТВОРЕНА Е СИСТЕМАТА ЗА ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВЛЕНИЯ ЗА ПРИЕМ В ДЕТСКИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ В СЛИВЕН

Община Сливен напомня на родителите, които са подали заявления за прием на децата им в детски заведения през 2025 година, че от януари те не са актуални и следва да