ЧЕСТИТ 24 МАЙ!
На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден се отдава почит на светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската писменост.
През 855 г. Кирил и Методий създали глаголицата във византийския манастир Полихрон в областта Витиния в Мала Азия и там превели свещени книги. След това те се заели да популяризират християнството сред славяноезичните народи.
Техните ученици Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий продължили делото им. Те получили топъл прием в България от княз Борис през девети век. Кирилицата, която заменя глаголицата, е създадена в Преславската книжовна школа. Като неин създател се сочи Климент Охридски, а името й е дадено в чест на Константин-Кирил Философ.
Като ден на просветата празникът се чества за първи път в Пловдив през 1851 г., когато в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ по инициатива на Найден Геров се организира празник и ученическо шествие. През 1856 г. Йоаким Груев предлага денят на Кирил и Методий да бъде отбелязван като празник на българските ученици.
Денят на св. св. Кирил и Методий се отбелязва от Българската православна църква на 11 май по църковния литургичен календар. Има данни, че на този ден е отдавана почит на светите братя още от 12 век.
Ако има ден, който обединява, това е този ден – 24 май. Честит празник!
За автора
Може да харесате още
УДАРИ ЗВЪНЕЦА В ШЕСТ УЧИЛИЩА В ОБЩИНА СОЗОПОЛ
Над 1500 ученици и деца посрещнаха първия учебен ден в училищата и детските градини на територията на община Созопол. С издигане на българския флаг и под звуците на националния химн
ТРИМА ЗАБОЛЯХА НА РАБОТНОТО МЯСТО, ЧЕТИРИМА – В СЕМЕЙНИ ОГНИЩА
Огнище на работното място бе регистрирано през последното денонощие в Сливен, съобщиха от Областния кризисен щаб. Заболели са трима служители в търговски обект. Днес започна карантинирането на контактните им лица. В
ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ
В Бърза помощ телефона звъни. Дежурният лекар го вдига и от слушалката се чува глас: – Бързо изпратете помощ. Тук има човек сгазен от валяк. – Добре и на
0 коментара
Все още няма коментари!
Може да сте първият който коментира публикацията!