ЧЕСТИТ 24 МАЙ!
На 24 май честваме Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден се отдава почит на светите братя Кирил и Методий – създателите на славянската писменост.
През 855 г. Кирил и Методий създали глаголицата във византийския манастир Полихрон в областта Витиния в Мала Азия и там превели свещени книги. След това те се заели да популяризират християнството сред славяноезичните народи.
Техните ученици Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий продължили делото им. Те получили топъл прием в България от княз Борис през девети век. Кирилицата, която заменя глаголицата, е създадена в Преславската книжовна школа. Като неин създател се сочи Климент Охридски, а името й е дадено в чест на Константин-Кирил Философ.
Като ден на просветата празникът се чества за първи път в Пловдив през 1851 г., когато в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ по инициатива на Найден Геров се организира празник и ученическо шествие. През 1856 г. Йоаким Груев предлага денят на Кирил и Методий да бъде отбелязван като празник на българските ученици.
Денят на св. св. Кирил и Методий се отбелязва от Българската православна църква на 11 май по църковния литургичен календар. Има данни, че на този ден е отдавана почит на светите братя още от 12 век.
Ако има ден, който обединява, това е този ден – 24 май. Честит празник!
За автора
Може да харесате още
ПОЛИЦИЯТА РАЗСЛЕДВА ПАДАНЕ НА 3-ГОДИШНО ДЕТЕ
Полицията в Сливен разследва падане на 3-годишно дете, което е настанено в областната болница. Днес от МВР съобщиха, че е образувано досъдебно производство. Инцидентът е станал на ул. „Великокняжевска“. Няма
МЛАДЕЖИТЕ ОТ ГЕРБ – СЛИВЕН ОБНОВИХА ДЕТСКА ПЛОЩАДКА В КВ. „СТОЯН ЗАИМОВ“
Младежите от ГЕРБ-Сливен обновиха детска площадка в кв. „Стоян Заимов“. Боядисани са всички детски съоръжения, почистени и допълнени са пясъчниците. Подменени са седалките на люлките. Това е първата акция на
СЛИВЕНСКИЯТ МИТРОПОЛИТ АРСЕНИЙ И УЧЕНИЦИ ПРИСЪСТВАХА НА ПРЕМИЕРАТА НА ФИЛМА „НЕ ЗАТВАРЯЙ ОЧИ“ В СЛИВЕН
На 4 февруари Сливенският митрополит Арсений, ученици от Националната Художествена Гимназия “Димитър Добрович” и от Професионалната гимназия по хотелиерство и туризъм “Акад. Неделчо Неделчев”, свещениците от града и околията, служителите