ЧЕСТИТ ТРЕТИ МАРТ!
03.03.2026 351 Прегледи

ЧЕСТИТ ТРЕТИ МАРТ!

Днес България отбелязва националния празник 3-ти март. На тази дата, преди 148 години се слага началото на Третата българска държава. На 3 март 1878 г. в градчето Сан Стефано, днешния Йешилкьой, предградие на Истанбул, е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага края на Руско-турската война от 1877-1878 г.

Съгласно договора България се учредява като автономна, но васална държава с граници, които обхващат с малки изключения почти всички земи в европейската част на Турция, населени с българи. Според подписаното споразумение, площта на освободената държава е над 170 000 кв. км.

Границите на княжеството обхващат Северна България (без Северна Добруджа), Тракия (без Гюмюрджинско и Одринско) и Македония (без Солунската област и Халкидическия п-в). Тя има редица права, включително и да иска признаване и от други страни извън подписалите Санстефанския мирен договор, както и правото на международни търговски отношения и на търговски представителства; да сключва търговски, финансови и административно-правни договори със съгласието и одобрението на сюзерена Турция или на попечителя Русия по време на преходния период, както и да има собствена войска и полиция.

За първи път 3-ти март се чества през 1880 г. – две години след Освобождението – като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори. От 1888 г. 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от турско робство. С решение на Държавния съвет от 27 февруари 1990 г. и на Народното събрание от 5 март с.г. датата е обявена за национален празник.

Честит празник, българи!

Предишна ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ
Следваща ПОЗДРАВ НА КМЕТА НА ОБЩИНА КОТЕЛ КОСТА КАРАНАШЕВ ПО СЛУЧАЙ 3 МАРТ

За автора

Може да харесате още

Новини

ОКОЛО 90% ОТ УЧИЛИЩАТА СТАРТИРАТ ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ОТ ДНЕС

Очаква се около 90 на сто от училищата да стартират различни форми на дистанционно обучение от днес. Това се налага заради затварянето на учебните заведения до 29 март като мярка

Новини

ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ

Артист ще се снима в опасен епизод без дубльор. Притеснено пита режисьора: – Ами, ако онова въже се скъса? – Ей, знаеш ли, че това е много добра идея! Говорят

Новини

ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ

Полицай спира кола и казва на шофьора: – Какво правиш бе, тук ограничението е 60, а ти караше със 120! За къде бързаш? – Ами ето, нося ти 100 лева…