ЧЕСТВАМЕ ЗИМНИЯ СИМЕОНОВДЕН

ЧЕСТВАМЕ ЗИМНИЯ СИМЕОНОВДЕН

На 3 февруари Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.

Денят след Сретение Господне (2 февруари) се чества паметта на свети Симеон Богоприимец и на света Анна. Според легендата Симеон бил един от седемдесетте преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил.

На Свети Симеон се паднало да преведе книгата на пророк Исаия, когато стигнал до глава 7 стих 14, решил, че в еврейския текст има грешка, като е казано: „Девица ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил“. Посегнал да поправи думата Девица, но ангел Господен спрял ръката му: „Писаното е точно, затова нищо не поправяй! Ти няма да умреш, докато не видиш с очите си изпълнението на тия думи“. Според протоевангелието на Йаков Симеон станал свещенник в Йерусалимския храм след убийството в него на Захарий, баща на Йоан Кръстител. След три дни жреците започнали да се съветват, кого да поставят вместо него, и жребият се паднал на Симеон. Това му е било открито от Светия Дух, че той няма да умре, докато не види Христа живия.

Според фолклорната традиция днес е зимният Симеоновден. Лятното съответствие на Симеоновден е на 1 септември. Тогава празнуват и носещите това име.

Зимният Симеоновден, както и зимната Богородица почитат главно бременните жени, младите невести и майките. По това какъв човек първи ще дойде в къщата се гадае какъв добитък ще се роди – мъжки или женски. Зимният Симеоновден се смята за един от най-лошите дни в годината. Някъде го наричат Симеон Бележник, защото белязва хората, оставя им рани и белези. Затова и поверието гласи, че не трябва да хваща остър предмет.

Трети февруари е третият вълчи празник, тогава не се работи с вълна, не се изхвърля пепел и смет навън, за да не се разсърдят вълците и да не нападат стадата.

Традицията повелява на Симеоновден да не се дава назаем и да не се изнася нищо от къщата, за да не „излезе берекетът от дома“. В народната памет първи, втори и трети февруари се наричат Вълчи празници, Трифунци или Мратинци. Посветени са на вълка и се спазват редица ритуални обреди: жените не плетат, не предат, не тъкат, не перат. Спазват се и другите забрани, характерни за останалите Трифонци. Вероятно празникът се е появил сравнително по-късно във фолклорната традиция, защото неговата обредност почти не може да се отдели от предхождащите го дни.

На 3 февруари имен ден празнуват: Симеон, Симеона, Симеонка, Симеонко, Симо, Симон, Симона, Симонка, Симча, Симчо, Симян, Симяна, Симе, Сима, Симан, Симана, Мони, Моньо, Мона, Монка, Моника.

Предишна ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ
Следваща АТАНАС ДЕЛИБАЛТОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БСП В ОБЩИНА СЛИВЕН: НАШИЯТ КАНДИДАТ ЗА КМЕТ НА СЛИВЕН ТРЯБВА ДА БЪДЕ ПАРТИЕН ЧЛЕН И ДА Е ОТНОСИТЕЛНО МЛАД

За автора

Може да харесате още

Новини

КМЕТЪТ НА ТВЪРДИЦА АТАНАС АТАНАСОВ С ПОЗДРАВЛЕНИЕ ЗА 24 МАЙ

УВАЖАЕМИ ДЕЙЦИ НА ПРОСВЕТАТА И КУЛТУРАТА, УВАЖАЕМИ УЧЕНИЦИ, УВАЖАЕМИ ГРАЖДАНИ НА ОБЩИНА ТВЪРДИЦА, В навечерието на 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, приемете

Новини

ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ

Двaмa cъдии ce нaпивaт зaeднo, пoлициятa ги apecтyвa. Зa нaĸaзaниe вceĸи oт тяx тpябвa дa ocъди дpyгия. Πъpвият ocъждa пpиятeля cи нa дpeбнa глoбa. Bтopият ocъждa ĸoлeгaтa cи нa шecт

Новини

ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ

В ресторанта на гарата сервитьора пита застоял се клиент: – Да ви донеса ли още една голяма ракия? – Не, влака ми идва след една малка. Бърз влак. Пътува на

0 коментара

Все още няма коментари!

Може да сте първият който коментира публикацията!

Остави коментар

five × 5 =