ТЪРЖЕСТВЕНА ЦЕРЕМОНИЯ ПО ВРЪЧВАНЕ НА ДИПЛОМИТЕ НА ВИПУСК’2022 НА „ФАКУЛТЕТ И КОЛЕЖ – СЛИВЕН“
24.01.2023 2920 Прегледи

ТЪРЖЕСТВЕНА ЦЕРЕМОНИЯ ПО ВРЪЧВАНЕ НА ДИПЛОМИТЕ НА ВИПУСК’2022 НА „ФАКУЛТЕТ И КОЛЕЖ – СЛИВЕН“

На 27.01.2023 г. (петък) от 14:00 часа, в Драматичен театър „Стефан Киров“ – Сливен ще се проведе тържествено връчване на дипломите на 467 абсолвенти от випуск`2022 на Инженерно-педагогически факултет и Колеж – Сливен към Технически университет – София.

На официалната церемония 62 професионални бакалаври, 100 бакалаври и 305 магистри ще получат своите дипломи за висше образование. Във випуска на завършващите са и първите 25 педагози, успешно дипломирали се по специалността „Педагогика”, съобщиха от ИПФ-Сливен.

В деня на тържеството проф. дн инж. Иван Кралов, Ректор на Технически университет – София, ще даде пресконференция за представителите на медиите на тема: „Предизвикателствата на съвремието към висшето образование в гр. Сливен“, която ще започне в 11.00 часа в залата на Областен информационен център – Сливен. Ще присъстват и проф. д.т.н. инж. Станимир Карапетков – зам.-ректор за „Факултет и Колеж-Сливен” към Технически университет – София, доц. д-р инж. Койчо Атанасов – зам.-ръководител на „Факултет и Колеж – Сливен“, доц. д-р инж. Невен Кръстев – декан на Инженерно-педагогически факултет – Сливен, доц. д-р Виолета Райкова – директор на Колеж – Сливен и доц. д-р Маргарита Тенева – директор на Департамент за квалификация и професионално развитие на учители – Сливен.

ОСНОВНИ ЗВЕНА НА ТЕХНИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ
В ГРАД СЛИВЕН

В гр. Сливен има три основни звена на Технически университет – София: Инженерно-педагогически факултет, Колеж – Сливен и Департамент за квалификация и професионално развитие на учители – Сливен.

ИПФ-Сливен
Инженерно-педагогическият факултет в гр. Сливен е основан през 1986 г. и е изнесено звено на ТУ – София. Мисията на ИПФ е да подготвя висококвалифицирани инженери и педагози за българската икономика, образование и туризъм, готови да посрещнат предизвикателствата на променящия се глобален свят. Във Факултета се обучават студенти по бакалавърски, магистърски и докторски програми в различни професионални направления. Учебният процес се организира от три катедри: „Електротехника, автоматика и информационни технологии“, „Механика, машиностроене и топлотехника“ и „Педагогика и мениджмънт“.
Инженерните специалности в ОКС „Бакалавър“ са: „Компютърно и софтуерно инженерство”, „Автоматика и информационни технологии”, „Електроенергийни системи”, „Автотранспортна техника”, „Отоплителна, вентилационна и климатична техника” и „Компютърни технологии в машиностроенето”.

В ОКС „Магистър” ИПФ предлага обучение по 17 магистърски програми.
От 2016 г. в Инженерно-педагогически факултет – Сливен се обучават студенти и по специалности в професионално направление 1.2. Педагогика. Особено популярни сред кандидат-студентите са магистърските специалности „Предучилищна и начална училищна педагогика” и „Иновации и технологии в педагогиката”, както и бакалавърската специалност „Педагогика”.
Вече 36 години ИПФ-Сливен осъществява успешно своята мисия да подготвя инженери и педагози, като осигурява високо качество на обучение и научен продукт в областта на инженерните и педагогическите науки, и способства за устойчивото развитие на региона и страната, което го прави предпочитан избор от кандидат-студентите и бизнеса.
През периода 2003-2007 г. в Инженерно-педагогически факултет – Сливен се реализира единствения по рода си в страната проект: „Автомобил, произведен в България”. Проектът се осъществи с изключителното съдействие на Ректора на ТУ – София – проф. Камен Веселинов и под ръководството на: проф. Харалд Лешке – ръководител на отдела на Мерцедес Бенц Дизайн, доц. Сашо Драганов от катедра “Инженерен дизайн” на ТУ – София и проф. Станимир Карапетков –зам.-ректор за „Факултет и Колеж – Сливен”.

Реализацията на проекта бе възможна благодарение на фирми като: Даймлер-Крайслер АД, отделът на Мерцедес-Бенц Дизайн, Фирма Брабус – Германия, Самсунг Електроникс – Корея, Балканстар – София, „Миролио България” АД – Сливен, ООД „Динамо гама мотори” – Сливен и др. проспериращи фирми. В завършващата фаза на проекта беше изготвен вътрешен дизайн и създаден движещ се прототип на автомобила.
В ИПФ – Сливен има създаден Център за изследване на ПТП и подготовка на експерти.

Koлeж – Cливeн
Колежът е едно от най-старите висши училища в страната. Създаден е през 1960 г. с предназначението да обучава студенти по текстил, в два профила – предачество и тъкачество. От 1997 г. е в структурата на Технически университет – София.
Мисията на Колеж – Сливен е да подготвя специалисти с висше образование от образователно-квалификационна степен „Професионален бакалавър” за потребностите на българската икономика, професионалното образование и туризма. Учебният процес в Колеж-Сливен се организира от две секции: „Педагогика, хранителни технологии и туризъм” и „Автотранспорт, текстил и дизайн”.

В Колежа се обучават студенти по четири специалности: „Технологии, дизайн и мениджмънт на модната индустрия”, „Ремонт и експлоатация на автотранспортна техника”, „Хранителни технологии в бита и туризма” и „Мениджмънт на алтернативния туризъм”. Специалностите са пазарно ориентирани, с подчертана практическа насоченост и се радват на голям интерес. Завършилите студенти могат да продължат обучението си в магистърски програми.

В ИПФ и Колеж-Сливен се обучават над 1300 студенти по специалности от различни професионални направления. Обучението се води от 75 висококвалифицирани преподаватели, от които хабилитираните са 33. Към настоящия момент академичният състав включва: 9 професори, 24 доценти, 27 главни асистенти, 5 старши преподаватели и 10 асистенти.
Научноизследователската дейност на преподавателския състав се осъществява в две направления: организиране на научни форуми и публикуване на научни статии и доклади у нас и в чужбина, като стремежът е да се публикува в реномирани издания, които се индексират в Scopus или Web of Science.

На 7 и 8 септември 2022 г., в рамките на Дните на науката на Технически университет – София, в гр. Каварна се проведе 18-та Национална конференция с международно участие „Образователни технологии 2022“. Научният форум бе организиран с подкрепата на Община Сливен от Технически университет – София, Инженерно-педагогически факултет – Сливен, катедра „Педагогика и мениджмънт“, Съюза на учените в България и Научно-технически съюзи – Сливен.
В конференцията участваха 100 университетски преподаватели и учени, изследващи проблемите в съвременното образование, иновативните обучаващи технологии, съвременните подходи във възпитанието и обучението на водачи на МПС. Представените доклади са над 70, в две направления – „Педагогически науки” и „Технически науки”.
В рамките на конференцията се проведе и Кръгла маса на тема „Висшето образование – предизвикателства, наука, сътрудничество“.

Департамент за квалификация и професионално развитие на учители – Сливен
Департаментът за квалификация и професионално развитие на учители (ДКПРУ) към ТУ-София, „Факултет и Колеж“ – Сливен възникна в отговор на потребностите от квалификация, преквалификация и кариерно развитие на педагогическите кадри в страната. Новото структурно звено е учредено с решение на Академичния съвет от 3.07 2019 г.
Департаментът функционира в съответствие с актуалната нормативна и поднормативна база, като създава необходимите предпоставки за професионално и личностно усъвършенстване, кариерно развитие и успешна реализация на педагогическите кадри. Основна задача на екипа от квалифицирани преподаватели в ДКПРУ е да удовлетворява образователните потребности на учителите, директорите и другите педагогически специалисти.
ДКПРУ осъществява продължаваща квалификация на педагогическите кадри чрез осъвременяване и допълване на техните знания, умения и компетентности.

Дейността на Департамента включва: обучения за придобиване на допълнителна професионална квалификация; професионално педагогически специализации; квалификационни курсове; подготвителни курсове за придобиване на ПКС; процедури за придобиване на професионално квалификационни степени.

Предишна ОБЩИНА СЛИВЕН С ОТЛИЧИЕ ОТ ИНСТИТУТА ПО ПУБЛИЧНА АДМИНИСТРАЦИЯ
Следваща МАЛКИЯТ МАГАЗИН НА АЛЬОША ПРОДАВА НАЙ-МНОГО ЧАСОВНИЦИ В СЛИВЕН

За автора

Може да харесате още

Новини

ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ

Cинчe yпpeквa бaщa cи: – Пo твoя винa днec пoлyчиx двoйкa пo apитмeтикa. – Kaк тaкa пo мoя винa? – Aкo cи cпoмняш, вчepa тe пoпитax кoлкo e eдин милиoн

Новини

ОКОЛО 90% ОТ УЧИЛИЩАТА СТАРТИРАТ ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ОТ ДНЕС

Очаква се около 90 на сто от училищата да стартират различни форми на дистанционно обучение от днес. Това се налага заради затварянето на учебните заведения до 29 март като мярка

Новини

ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ

– Просто е ужасно да търсиш спътницата в живота с помощта на компютър! – казва баща на сина си. – А ти как си се запознал с мама? – Нормално,