ТЕАТРАЛНА ПРЕМИЕРА: МЕЖДУ СЪНЯ И ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА, С ХЛЯБ В ДЖОБА
24.01.2019 1252 Прегледи

ТЕАТРАЛНА ПРЕМИЕРА: МЕЖДУ СЪНЯ И ДЕЙСТВИТЕЛНОСТТА, С ХЛЯБ В ДЖОБА

„Хляб в джоба“ е новото представление на Сливенския драматичен театър. Пиесата на „новият Йонеско“ Матей Вишниек „Хляб в джоба“ се поставя за пръв път в България. Премиерата е на 27 и 28 януари в Камерна зала „Слави Шкаров“.
Българската театрална общественост слабо познава световно известният Вишниек. Единствено пиесата му „Работа за стар клоун“ е поставена на сцената на Народния театър от Ивайло Христов. Огнян Стамболиев превежда сборник с негови пиеси за камерна сцена – „Пътникът в дъжда“. Със своята стилистика, авторът се родее с Йонеско и Бекет. Неговите пиеси на абсурда – огледало на човешката душа, съдържат дълбок социален контекст. По времето на Чаушеску, авангардистът Вишниек става политически емигрант във Франция.

Пиесата „Хляб в джоба“ разказва за двама мъже, които стоят надвесени над изоставен кладенец. В кладенеца е паднало куче. Мъжете обсъждат причините за това, но дали ще стигнат до спасението на един живот е загадката. С прийомите на игровия театър и със свежо чувство за хумор, в 56 минути и 30 секунди, на театралния тепих се води една фантазна „битка“, която се движи на ръба на реалното и сюрреалното, на границата на съня и действителността…

Театралният разказ започва с Глас, който любителите на театъра няма да сбъркат. Това е любимецът на публиката Атанас Атанасов, професорът от НАТФИЗ, актьорът носител на Чинтуловата награда за литература и изкуство. Той въвежда зрителя в поетиката на Вишниек със стихотворението „Ангел“ – „портал“ към необятната тема за Човека като паднал ангел.
Същият глас доведе на сливенската сцена екип от млади вдъхновени творци. Веселин Петров е асистент в класа на проф. Атанасов по актьорско майсторство в НАТФИЗ, а тримата актьори, участващи в представлението – негови абсолвенти четвъртокурсници: Кирил Недков, Боян Петров и Йордан Върбанов.

Само на 31 години, ВЕСЕЛИН ПЕТРОВ е носител на „Аскеер“ за изгряваща звезда, за ролите си в спектакъла „Кралят Елен“ на Театър „Азарян“ в НДК. В театралната работилница „Сфумато“ участва в три представления, две от тях печелят Малкия сезон. Веселин Петров е запален привърженик на ИмПро театъра. Завършил и куклено, и актьорско майсторство, асистентът на проф. Атанасов сега специализира режисура при проф. Пламен Марков. „Хляб в джоба“ е режисьорският дебют на Веселин Петров на професионална сцена.

В ролята на Човека с бастунчето публиката ще види роденият в Сливен Кирил Недков, възпитаник на Езиковата гимназия „Захари Стоянов“ и неговият колега от НАТФИЗ Йордан Върбанов. Човекът с шапката е 22-годишният Боян Петров. Сценограф на представлението е Михаела Добрева, музиката е на Георги Атанасов.

Какво привлича младият театрал Веселин Петров към текстовете на „новия Йонеско“? – „При Вишниек с единия крак си в реалността, с другия – в сюрреалното, той смесва тези два свята и така коментира важните теми. Трагикомедията винаги ми е била интересна. Хуморът е начинът, по който човек може да се надсмее над нещата, а след това да се замисли. Не харесвам дидактично размахания пръст: това е добре, а това не е. Всеки човек има свой живот, свой свят, свои истини и никой няма право да му казва какво да прави. Аз вярвам, че това е Свободата.“

Жанрът на пиесата не се вписва в точните определения. „Бих я нарекъл парадоксална черна комедия с абсурдни елементи – казва режисьорът. – Тя разказва за човека като паднал ангел. Дадена му е възможност да направи добро, но той прави всичко възможно да не го направи. При Вишниек я има тази линия за жестокостта на човека, за навика му да манипулира другия, да „измива ръцете си“ и да насочи вината в друга посока. Мъжът с бастунчето и Мъжът със шапката се занимават един с друг и със себе си. Те имат реална възможност да направят добро, да спасят живо същество и в крайна сметка, успяват или не – нека хората да дойдат и да видят.“

Идеята на спектакъла в синтезиран вид носи разговорът между героите: „-Нали всички знаят, че кучетата живеят при хората?“ – Да, „но… вече идва време, в което никой не иска да живее при човека. Не разбирате ли това?“ Големият смисъл на метафората „Хляб в джоба“ режисьорът определя така: „Всеки си носи хляба в джоба. Въпросът е дали е само за него или би го дал на някой друг.“…

Предишна БЛАГОДАРСТВЕНО ПИСМО ДО КМЕТА СТЕФАН РАДЕВ ОТ ЖИТЕЛИТЕ НА СЕЛИЩНО ОБРАЗУВАНИЕ "ИЗГРЕВ"
Следваща ЯЗОВИР "АСЕНОВЕЦ" ВЕЧЕ ИМА АКТ ЗА СОБСТВЕНОСТ

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

ИНЖ.МАРИНЧО ХРИСТОВ: ЩЕ ПРЕВЪРНЕМ ОБЩИНА СЛИВЕН В МОДЕРЕН ЕВРОПЕЙСКИ ГРАД С ДОБРА ИНФРАСТРУКТУРА

Г-н Христов, кои според Вас са най – големите проблеми на Община Сливен и как Вие виждате тяхното решаване ? Един от най-големите проблеми в Община Сливен е проблемът с

Новини Сливен

ОБЩИНА СЛИВЕН ЩЕ ИЗВЪРШИ ЦЯЛОСТЕН РЕМОНТ НА ДЕТСКА ГРАДИНА „ЗВЕЗДИЦА“ В КВ. „ДАМЕ ГРУЕВ“

Цялостен ремонт на сградата на Детска градина „Звездица“ в кв. „Даме Груев“ предвижда да извърши Община Сливен. Това стана ясно от сесията на Общинския съвет, на която беше одобрена актуализацията

Новини Сливен

ДЕТСКА ГРАДИНА „СЛЪНЧО“ В ЯБЛАНОВО ПРАЗНУВА 23 ГОДИНИ ОТ СЪЗДАВАНЕТО СИ

Детска градина  „Слънчо“ в Ябланово отпразнува 23 години от създаването си под мотото „Да танцуваме, да пеем и като слънца да греем!“. Всички групи под ръководството на своите педагози подготвиха

0 коментара

Все още няма коментари!

Може да сте първият който коментира публикацията!

Остави коментар

1 × 2 =