С КУКЕРСКО ШЕСТВИЕ ЗАПОЧНА РЕГИОНАЛНИЯТ СЪБОР „МАСКАРАДНИ ИГРИ“ В ЖЕЛЮ ВОЙВОДА
С шествие на кукерските групи днес започна традиционният Регионален празник „Маскарадни игри“ в сливенското село Желю войвода. Атрактивната проява се завръща след двегодишно прекъсване. В тазгодишното издание участват 12 самодейни състави от населените места в региона и страната.
Официалното начало даде кметът на община Сливен Стефан Радев, който отбеляза, че тези прояви поддържат живи българския дух и традиции, и ще пребъдат във времето, благодарение на такива събори.
„Поздравявам ви за старанието за запазване на родните традиции. Регионалният събор е символ на нашата любов към българските обичаи и съхраняването им през годините“, заяви още Стефан Радев.
Приветствие към участниците и гости отправи и кметът на селото Стоян Генов. Той благодари на Общината и на кмета за подкрепата, както и на всички участници в събора.
Празникът на маскарадните игри е със състезателен характер. Традиционен е и се провежда всяка година в Сливенска община, със смяна на домакинството на селищата. Целта му е да стимулира процесите на проучване на маскарадната обредност, съхраняване и популяризиране на локалната и регионалната традиции.
Сред обичаите, които се представят днес, са „Бабинден”, „Кукувден”, „Джаркане на стрели“. Всички групи получават сувенир и диплом за участие, а за класираните на първо, второ и трето място са осигурени парични награди. Изпълненията на участниците оценява жури в състав: председател – доц. д-р Владимир Демирев – фолклорист и етнолог към БАН и членове- Добринка Славова – уредник в отдел „Етнография“ в РИМ „Д-р Симеон Табаков“-Сливен и Станка Иванова–хореограф.
Представянето на колективите се осъществява тематично в рамките на традиционния годишен календар на обредния цикъл следните категории:
– зимна маскарадна обредност;
– пролетна маскарадна обредност;
– лятна маскарадна обредност;
– семейна маскарадна обредност
По време на събора ще се проведат конкурси:
– за най–точно възпроизвеждане на обред с подчертани специфики на фолклорната култура от съответното селище;
– за най-точно възпроизвеждане на фрагмент от обред;
– за обредно облекло, маска, реквизит и вярната им реконструкция.
Организатор е Община Сливен, кметството на с. Желю войвода и НЧ „Даскал Димитър Димов 1908”.
За автора
Може да харесате още
ЗАПОЧНАХА ЧЕСТВАНИЯТА ПО СЛУЧАЙ 140 ГОДИНИ ОТ СЪЗДАВАНЕТО НА ГИМНАЗИЯ „ДОБРИ ЧИНТУЛОВ“
В Узуновата бе открита документална фотоизложба „Гимназия „Добри Чинтулов“ – началото“. Експозицията е създадена съвместно с Историческия музей, с Държавния архив и с галерията „Сирак Скитник“. Тя показва фотоси, свързани с историята
КЪДЕ И ДОКОГА НЯМА ДА ИМА ВОДА В СЛИВЕН
„Водоснабдяване и Канализация-Сливен“ ООД уведомява своите потребители, че поради извършване на авариен ремонт на 21. 12. 2017 г. (четвъртък) до 14.00 ч. е прекъснато водоподаването в южната част на
ТАЗИ ВЕЧЕР Е ГАЛА-КОНЦЕРТЪТ И НАГРАЖДАВАНЕ НА УЧАСТНИЦИТЕ ОТ НАЦИОНАЛНИЯ ФЕСТИВАЛ „ЦВЕТЕН КАМЕРТОН“ 2022 Г.
Гала-концертът и церемонията по награждаването на участниците от 17-ия Националния фестивал за млади изпълнители „Цветен камертон“ 2022 г. ще се състоят днес, на Цветница от 19.30 ч. в зала „Сливен“.