ПРОФ. Д.И.Н. ИВАН РУСЕВ: „КОТЕЛ ИМА ГОЛЕМИ ТРАДИЦИИ, КОИТО АКО ПО НЯКАКЪВ НАЧИН СЕ ЕКСПОНИРАТ, МОЖЕ ДА ПОМОГНАТ ЗА НЕГОВОТО СЪВРЕМЕННО РАЗВИТИЕ“
Проф. д.и.н. Иван Русев е роден в Сливен. Завършва история във Великотърновския университет, след което работи в историческия музей в Сливен. Още в началото на своята кариера започва да проучва икономическото развитие на котленския край като резултатите от тях са публикувани в първата му монография, която и до ден днешен се радва на интерес от страна на научната мисъл в България.
За празника на града проф. Русев беше гост на Котел и проведе среща– разговор с любознателните и будни граждани на тема: „За някои неизвестни и малко известни моменти от стопанската и културната история на Котел през Възраждането“.
„Мотивът ми да дойда в Котел беше поканата на кмета и желанието ми да оповестя резултати от научните ми изследвания. Бях приятно изненадан, че имах аудитория, която посрещна тази информация с голямо любопитство и интерес“, каза след срещата с граждани проф. Русев. „Котел има големи традиции, които ако по някакъв начин се експонират, може да помогнат за неговото съвременно развитие. Виждам ентусиазма на ръководство на града и това ме кара да бъда малко или повече оптимист. Много неща са изоставени или загубени във времето, но никога не е късно Котел да намери своя път“, посочи още историкът.
По време на срещата-разговор, проф. Русев говори за своите изследвания, базирани на стопанския просперитет на Котел. Според него този подем се е дължал на абаджийството, чрез което градът е станал водещ производствен център на близки и далечни балкански селища.
По думите на професора, икономическото развитие на Котел е било и основна предпоставка за културния му разцвет. По време на своите проучвания, Русев е открил и публикувал великолепни приписки, които доказват, че Котел е бил не просто просветен и книжовен център по онова време, но и духовно средище. В изследванията, които прави историкът се споменава за старата котленска църква „Св. Св. Петър и Павел“ и запазените предания, в които се твърди, че са се съхранявали в нея църковни книги, църковна утвар, престоли на манастири, намиращи се в Света гора Сливенска.
Всички данни и проучвания на проф. Русев бяха представени пред котленци по увлекателен и интересен начин, което беше особено важно за младите хора от града в деня на неговия празник.
За автора
Може да харесате още
ЕВРОПРОЕКТЪТ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ВИК СИСТЕМИТЕ В СЛИВЕНСКА ОБЛАСТ РАБОТИ НА ПЪЛЕН ХОД
Представителен екип от ВиК-експерти, инженери, геодезисти и финансисти, работи усилено по европейския проект за „Доизграждане и рехабилитация на ВиК-инфраструктурата в населени места с над 10 000 жители, обслужвани от „ВиК“
ПОЛК. Д-Р ИЛИЯН КОМИТОВ ПРЕОДОЛЯ COVID -19 И СЕ ВЪРНА НА РАБОТА
Началникът на Военна болница – Сливен полк. д-р Илиян Комитов преодоля заразата от коронавирус и се върна на работа, за да лекува пациенти именно с COVID -19. „Болестта при мен
ЗАДЪРЖАХА ШОФЬОР, УПОТРЕБИЛ ДРОГА
Водач на МПС, употребил наркотици е установен от полицейски служители в град Нова Загора. На 22 октомври, около 10,15 часа, в квартал „Шести“ е извършена проверка на 24-годишния В.Л., водач
0 коментара
Все още няма коментари!
Може да сте първият който коментира публикацията!