ПРИКЛЮЧИ ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТ „АКТИВИРАНЕ НА МЛАДЕЖТА В КОТЕЛ ЗА ИНОВАТИВНО ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО В КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО“
Заключителна пресконференция се проведе днес в залата на Общински съвет Котел. Тя беше във връзка с успешното приключване на един от проектите на Община Котел, свързани с популяризирането на културното наследство в общината. Проектът „Активиране на младежта в Котел за иновативно предприемачество в културното наследство“ беше представен от зам.-кметът Румен Стоилов и експертът от организацията партньор по него – Сдружение „Център за интерпретиране на наследството“ – Маргарита Борисова.
При изпълнението на проекта, Община Котел работи в партньорство с горепосоченото сдружение и Кралското Норвежко общество за развитие – Norges Vel“, които са под кралска закрила от април 1810 г. Те имат 200-годишна история в иницииране и управление на проекти в Норвегия и по света, в различни области.
Целта на проекта беше подсилването на местното развитие, социалното приобщаване и заетостта на младите хора в Котел. Тя беше постигната чрез участие на етническите общности представени в общината (българи, турци, роми и каракачани) в културни проекти и подобряване достъпа им до културна.
През изминалата 2023 година, водещият партньор по проекта, Община Котел, заедно с партньорите си от Център за интерпретиране на наследството и Кралското Норвежко Дружество за Развитие, осъществиха множество ангажименти на младите хора от етническите общности в сферата на културата и културното наследство.
Предвидено беше да се сложи началото на нова проява на културно творчество и културно предприемачество – Икономузей – нов бизнес формат, заимстван от Норвежкия партньор, реализирал 13 Икономузея в Норвегия. Форматът е базиран върху нематериалното културно наследство и занаяти на 4-те етнически общности, позволяващ им да практикуват културни традиции по икономически жизнен и устойчив начин.
По време на проекта се създаде и реализира и нова културна проява – „Визия и звук“, в която 4-те етнически общности представиха под формата на сценично творчество, доброволната си самодейна изява. Тя пресъздаваше културната традиция/ритуал Гергьовден, празнуван от всички етнически общности, населяващи територията на Общината. Ритуалът беше осъществен чрез техниките на живото интерпретиране и представен по време на „Фестивал на етносите, багрите и котленския килим“, провеждан в парк „Изворите“, край Котел.
За автора
Може да харесате още
ПОЗДРАВ НА КМЕТА НА ОБЩИНА НОВА ЗАГОРА ГАЛЯ ЗАХАРИЕВА ПО ПОВОД УСПЕНИЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА
Уважаеми съграждани, Приемете моите сърдечни поздрави по случай един от най-светлите християнски празници – Голяма Богородица, който Българската православната църква отбелязва на 15 август! На Успение Богородично православни и католици
МИНИСТЪРЪТ НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ ИДВА В НОВА ЗАГОРА В ПЕТЪК
Церемонията ще се състои утре, 28 септември, от 11:00 часа пред сградата на Регионалната служба „Пожарна безопасност и защита на населението” в град Нова Загора. Реновирането на сградата е по
СЪПРУЗИ ОТ СЛИВЕН СА ЗАДЪРЖАНИ ЗА 90 КГ. КОНТРАБАНДНИ ТЮТЮН И ЦИГАРИ
90 килограма тютюн и цигари без бандерол са иззети при операция на полицията в Сливен. Акцията е проведена на 30 януари с цел противодействие на нерегламентираната търговия с тютюневи изделия