ПОЧИТАМЕ СВЕТИТЕ РАВНОАПОСТОЛНИ КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА
На днешния ден Българската православна църква почита светите равноапостолни Константин и Елена. Освен със светците, празникът се свързва и със забележителния ритуал на нестинарството – танц върху жарава.
Свети Константин бил император на Византия през IV век. Историята го помни като владетеля, който въвежда християнската религия като официална във Византия. През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си.
Елена е била негова майка – известна е с това, че благодарение на нея са построени много манастири и църкви. Освен това Елена е открила къде е живял Христос и попада на кръста, на който е бил разпънат. След смъртта и на двамата, църквата ги канонизира за светци.
Празникът на Свети Константин и Елена съчетава езически и християнски обичаи. От една страна, на този ден хората почитат паметта на двамата светци, ходят на църква, където даряват иконите им с дарове, молят се за здраве и добра реколта. От друга – това е празникът на нестинарите, които танцуват боси в огъня. Легендите разказват за момък на име Константин, който влязъл бос в огъня, за да защити Бог. Тогава Бог го избрал за свой помощник – задачата на Константин била да изпраща на жаравата всеки, който е извършил някакъв грях, за да се пречисти.
Свети Константин и Елена е и празник, който отбелязва прехода от пролет към лято.
Според народните вярвания, на днешния ден строго е забранена всякаква полска работа. Селските стопани свързват празника с предпазването на реколтата от градушка. Вярва се, че „Еленка и Костадин носят градушката в чувал“. Това е денят на игрите върху огън – нестинарството, запазени и досега в някои райони на Странджа, но почти само като атракция.
На мегданите предварително е приготвена голяма клада от няколко товара дърва. Вечерта те се запалват, а всички се събират около кладата и слушат ритъма на ритуалния тъпан, по-късно – и хороводните мелодии, предназначени за обреда. Когато огънят стихне, останалата жарава – живите още въглени, се разстилат в кръг.
Около тях се извиват хората, а начело се носят иконите на Св. Св. Константин и Елена. В жаравата влизат боси нестинарите, които най-често са жени. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути. След нестинарските игри всички се събират на общата трапеза с приготвения курбан.
На Свети Константин и Елена празнуват Константин, Костадин, Константина, Елена, Елеонора, Елица.
За автора
Може да харесате още
АТДБ: СЛЕД КРАЯ НА ОТОПЛИТЕЛНИЯ СЕЗОН ТОПЛОФИКАЦИИТЕ ЗАПОЧВАТ ГОДИШНИТЕ ПЛАНОВИ РЕМОНТИ
Клиентите трябва да проверят изправността на индивидуалните уреди и вътрешната отоплителна инсталация „Топлофикациите ще започнат поетапното спиране на отоплението в градовете при три последователни денонощия със средни температури над 12
ВЕЧЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ЦЕНТЪРЪТ ЗА НАСТАНЯВАНЕ ОТ СЕМЕЕН ТИП В КВ. „НОВО СЕЛО“ ПРЕДОСТАВЯ ДЕНОНОЩНА ГРИЖА НА ДЕЦА И МЛАДЕЖИ С УВРЕЖДАНИЯ
Информационната обиколка из социалните центрове в община Сливен продължава. Поредната спирка е в Центъра за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания на ул. „Гаговец“ в района
НАД 100 АВТОМОБИЛА ЩЕ УЧАСТВАТ НА РЕТРО ПАРАДА В СЛИВЕН В СЪБОТА
Ретро парад събира в Сливен всички почитатели на стари автомобили на 28 април, събота. Събитието ще започне в 10 часа с дефилиране на автомобилите по централните улици на града, а