ОТВОРЕНА Е ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ ПРОЦЕДУРА: ПОДКРЕПА ЗА ПРЕХОДА КЪМ КРЪГОВА ИКОНОМИКА В ПРЕДПРИЯТИЯТА ПО ПЛАНА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ
Борбата срещу климатичните промени е труден и продължителен процес. За постигане на траен ефект не са достатъчни само усилията на правителства и световни организации. Всеки отделен човек може да допринесе много.
Един от способите в борбата е въвеждането на „кръгова икономика“. Кръговата икономика е модел, насочен към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. Когато един продукт достигне края на живота си, материалите, от които той е съставен, продължават да се ползват по друг начин. Това се прави отново и отново и така се намалява до минимум изхвърлянето на отпадъци.
Търсенето на суровини и енергийни ресурси расте, но много от тях са ограничени по количество.
Не трябва да се подценява и ефектът върху околната среда – добивът и потреблението на суровини увеличава консумацията на енергия и емисиите на парникови газове. По-разумното използване на суровини може да помогне в борбата срещу промените в климата.
Планът за възстановяване и устойчивост на България дава много възможности, които носят ползи, икономически и екологични, за всички нас.
За обществено обсъждане е отворена Процедура: „Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията“ по Плана за възстановяване и устойчивост.
Целта на процедурата е да допринесе за ускоряване на прехода към кръгова икономика чрез въвеждане на кръгови модели за използване на ресурсите и внедряване на неутрални по отношение на климата методи и технологии за производство и потребление на продуктите на предприятията от производствения сектор.
Безвъзмездно финансиране от 70 000лв. до 1 000 000 лв. ще бъдат предоставени на Малки и средни предприятия (МСП) и големи предприятия от производствения сектор, които са регистрирани не по-късно от 31.12.2019г.
Изискване е кандидатите микро предприятия за 2021 г. да имат нетни приходи от продажби ≥ 200 000 лева, малки предприятия ≥ 600 000 лева, средни предприятия ≥ 1 000 000 лева, големи предприятия ≥ 3 000 000 лева.
Максималният размер на безвъзмездно финансиране в зависимост от категорията предприятие е както следва: микро предприятие до 350 000 лева, малко предприятие – 550 000 лева, средни предприятия – 750 000 лева и големи предприятия – 1 000 000 лева.
В допълнение, максималният размер на безвъзмездното финансиране на проект не може да надвишава:
- за микро предприятия: 90 % от средногодишните нетни приходи от продажби на предприятието – кандидат за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за малки предприятия: 60 % от средногодишните нетни приходи от продажби на предприятието – кандидат за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за средни предприятия: 30 % от средногодишните нетни приходи от продажби на предприятието – кандидат за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
- за големи предприятия: 20 % от средногодишните нетни приходи от продажби на предприятието – кандидат за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.
Проектите могат да бъдат изпълнявани в партньорство, като предприятията партньори следва да отговарят на същите условия като потенциялните бенефициенти на помощта и да ползват не повече от 30% от безвъзмездното финансиране.
Максималният процент безвъзмездна помощ за МСП е 50%, като процентът е по-нисък за предприятия в Югозападен район на планиране – София град, София област, Област Благоевград, Област Перник и Област Кюстендил.
Кандидатите могат да заявяват подкрепа за кода на основната си икономическа дейност съгласно КИД-2008 или за кода на допълнителна икономическа дейност, която формира не по-малко от 20 % от нетните приходи от продажби на предприятието-кандидат за 2021 г.
Допустими са дейности по придобиване на нови технологии за въвеждане на кръгови модели в предприятията в следните направления:
- Предотвратяване или намаляване образуването на отпадъци чрез внедряване на технологии за оползотворяване на отпадъците от производствената дейност;
- Намаляване на използваните суровини чрез внедряване на технологии за алтернативни/рециклируеми суровини и материали;
- Ограничаване използването на опаковки от пластмаса и пластмасови продукти за еднократна употреба;
- Ограничаване използването на опаковки от пластмаса и пластмасови продукти за еднократна употреба;
- Производство на устойчиви продукти чрез внедряване на технологии, които осигуряват повторна или многократна употреба на продукти; възможности за модернизация и поправка с цел увеличаване на дълготрайността на употребата на продуктите, увеличаване на възможностите за рециклиране на продуктите след употребата им.
Допустимите разходи са за придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи и придобиване на специализиран софтуер за производствения процес, представляващ дълготраен нематериален актив (ДНА до 50% от общодопустимите разходи).
Крайна дата за подаване на предложения и възражения 02.03.2023 г. 23:59 ч.
Индикативна дата на обявяване на процедурата 10.03.2023 г.
За повече информация посетете https://bit.ly/3EcrUCP
За повече информация относно борбата срещу климатичните промени можете да посетите платформата Green Sliven / Зелен Сливен, в която има секция „ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ“ и там можете да зададете своя въпрос, ако не сте намерили отговора му в настоящата статия. Можете също да последвате и страницата ни във Фейсбук „Зелен Сливен“.
Проект „Граждански инициативи в борба срещу климатичните промени и опазване на околната среда в региона на Сливен“ се осъществява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. www.activecitizensfund.bg
За автора
Може да харесате още
НОЩНА КРАЖБА НА 50 ЛЕВА ЗА 10 МИНУТИ
Криминалисти работят по случай на взломна кражба от магазин в град Нова Загора. За времето от 03,20 до 03,30 часа на 8 декември неизвестен извършител е взломил прозорец на хранителен
ГОРЯ ДЮНЕРДЖИЙНИЦА НА УЛ. „РАКОВСКА”
Дюнерджийница, наречена „Дюнерланд”, която се намира на „Двата аслана” в Сливен се е запалила. Няма жертви и пострадали, но има щети. Ето и съобщението на МВР – Сливен. На 11
ПРЕДЛАГА СЕ ВЪВЕЖДАНЕ НА ЗОНИ, ЗАБРАНЕНИ ЗА КАРУЦИ
Промени в Наредбата за обществения ред в община Сливен бяха обсъдени днес от работна група с председател заместник- кметът Румен Иванов. В работната група, сформирана със заповед на кмета са