ОБЛАСТНИЯТ УПРАВИТЕЛ ПОДНЕСЕ СЪБОЛЕЗНОВАНИЯ НА СЕМЕЙСТВОТО НА МИХАИЛ ЖЕЛЕВ
Областният управител Чавдар Божурски поднесе съболезнованията си на семейството и близките на легендата в леката атлетика Михаил Желев. „Вашият обичан съпруг, баща и дядо бе огромна гордост и пример за достойно и борбено поведение за поколения спортисти и жители на Сливен. Яркото му име ще продължи да блести за близки, приятели и многобройните му почитатели“, заяви областният управител в съболезнователен адрес до семейството.
Носителят на „Златен шпайк“ издъхна на 77-годишна възраст. Поклонението се състоя на 7 януари. В последния му път той бе изпратен от близки, спортни деятели, граждани.
През 1969 г. Михаил Желев завършва сезона без поражение в 14 състезания на 3000 метра с препятствия. Печели европейска титла в Атина и поставя национален рекорд, който е подобрен чак след 45 години. Избран е за Спортист №1 на България. Вестник „Чехословашки спорт“ го награждава с приза „Златен шпайк“ за най-добър бегач в Европа. Изданието организира анкетата сред 51 специалисти и журналисти от 14 страни. Тази анкета става традиционна, но нито един роден атлет не е повторил постижението на знаменития сливенец /сп.„Лека атлетика“/.
През кариерата си той поставя осем национални рекорда – на 5000, 10000 и 3000 м стийпълчейз и четири рекорда в зала – на 1500 и 3000 м. Желев участва в две олимпиади. Удостоен е със званието „Почетен гражданин на Сливен“.
Поклон пред паметта му!
За автора
Може да харесате още
АТАНАС СКАТОВ ИЗКАЧИ ОСМИ ОСЕМХИЛЯДНИК
Атанас Скатов изкачи връх Гашербрум 1 (8080 м) в Пакистан, обяви екипът му в социалната мрежа. Сливналията е стъпил на върха в ранните часове на деня. Той е в група с
ОГНЕБОРЦИ СПАСИХА 50 ДЕКАРА ГОРА КРАЙ СЕЛО СОТИРЯ
Два екипа на РСПБЗН-Сливен са гасили пожар в гора, близо до сметището в село Сотиря. Сигналът е получен в 19,25 часа, произшествието е ликвидирано в 22,00 часа. Пострадали няма. Спасени
ЗАДИГНАХА ПАРИ И ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ ОТ АВТОМОБИЛ В СЕЛО МЕДВЕН
Криминалисти на РУ-Котел работя по кражба от лек автомобил в село Медвен. За времето от 12,15 до 14,45 часа на 14 септември неизвестен извършител е откраднал пари и лични документи