НАГЛА ГАВРА ИЛИ ПРОСТА КРАЖБА? ИЗЧЕЗНА ПАМЕТНАТА ПЛОЧА НА КУШ БУНАР
Паметната плоча при извора Куш бунар в местността Карандила, в чест на героите от Априлското въстание, е изчезнала, вероятно отнесена от вандали. Снимки от съсипания благороден жест на дарителката Радка Балева публикува самата тя в профила си във ФБ. Радка Балева е запалена туристка и като родолюбива сливенка, миналата година отделила от скромните си средства, за да почете паметта на героите и хайдушкото минало на Сливенския Балкан.
Паметната плоча бе поставена от патриотите в местността Куш бунар на 6 май 2019 г., в чест на 143-годишнината от Априлското въстание. На тази дата на Орловия извор в Сливенския Балкан е положила клетва четата, предвождана от Стоил войвода, Иларион Драгостинов и Георги Обретенов. Тя слага началото на Априлското въстание във Втори сливенски революционен окръг и героичния поход на въстаналите българи в сливенско. Оттук четниците се придвижват към Нейково и Жеравна, където към тях се присъединяват още бунтовници…
Едва ли крадците и вандалите ще се засрамят от огорчението на дарителката. Дали някой е видял отлепянето и отнасянето на плочата в незнаен ден и час не е ясно. Но тези и по-грозни разбойнически актове са всекидневие, с което свикваме и се примиряваме. Паметната плоча на връх Българка, пак в Сливенския Балкан, изчезна по подобен загадъчен начин през 2018 година. На кого пречеха паметните знаци, кому са нужни късовете гранит? – „Мълчи народът…“ А на мястото на откраднатите възпоменания слагат грозния си печат наглостта и безразличието, с което позволяваме да се гаврят с българската памет.
Щилияна Василева, „Ирида Сливен“
За автора
Може да харесате още
КВАРТАЛ „ДРУЖБА“ ЩЕ ИМА НОВ ОБЛИК ТАЗИ ПРОЛЕТ
Сливенският квартал „Дружба” ще има нов облик тази пролет. Кметът Стефан Радев днес се срещна с изпълнителя на проекта за благоустрояване на прилежащите площи към жилищни блокове в квартал „Дружба“
ДВА ДЕПУТАТСКИ МАНДАТА ОТ 21 МИР-СЛИВЕН ОЧАКВАТ ДА ПОСТИГНАТ ОТ ПП „ВЪЗРАЖДАНЕ“
Два депутатски мандата от 21 МИР-Сливен очакват да постигнат от ПП „Възраждане“. Това каза на пресконференция днес в пресклуба на БТА водачът на кандидат-депутатската листа на партията и председател на
АРЕСТ ЗА ПРИТЕЖАНИЕ НА КАНАБИС В СЛИВЕН
Притежание на наркотици са установили служители на група „Охрана на обществения ред“ при извършване на патрулна дейност в град Сливен. На 16 юли, около 20,15 часа, в кв.“Клуцохор“ е извършена















