МЛАДИ ОТКРИВАТЕЛИ И УЧЕНИ: ПЕТОКЛАСНИЦИ СПАСЯВАТ ГОРИТЕ С ПОМОЩТА НА МАТЕМАТИКАТА И ВИСОКИТЕ ТЕХНОЛОГИИ
През изминалата седмица учениците от V „а“ клас се превърнаха в истински изследователи, благодарение на серия от иновативни интердисциплинарни уроци по Човекът и природата (ЧП), Математика и Компютърно моделиране и информационни технологии (КМИТ). Инициативата е част от Националната програма „Иновации в действие“, Модул 1, и премина под темата: „Как да пазим горите от пожари: Причини, последствия и мерки за предотвратяване“.
От теорията към практиката: Очите, които виждат последствията
Всичко започна през месец април, когато петокласниците посетиха реално опожарени площи в района на Сливен и разсадника „Абланово“. Срещата с последствията от огнената стихия остави дълбок отпечатък у тях, но и събуди силно любопитство. Вече в класните стаи, под ръководството на екипа от учители, работещи по програмата, учениците се впуснаха в детайлни анализи и изчисления за причините и последиците от пожарите, както и за начините, по които природата се възстановява.
Математика в действие: Изчисления за зелено бъдеще
Учениците приложиха знанията си по математика за 5. клас по един изключително практичен начин. Използвайки познатите геометрични фигури – правоъгълник, успоредник и трапец – те успяха да пресметнат реалните размери на засегнатите от пожари площи. Предизвикателството не спря дотук: младите математици съставиха и прогнозен бюджет, необходим за пълното възстановяване и залесяване на изгорелите терени.
КМИТ и космически технологии: Как да изпреварим огъня?
В часовете по КМИТ учениците се докоснаха до дигиталния свят на науката и се запознаха с основни технологии за прогнозиране и предотвратяване на бедствия. Използвайки платформата на NASA FIRMS, те наблюдаваха в реално време активни пожари по света на базата на сателитни данни. С голям интерес децата изследваха приложения за симулация на разпространението на огъня спрямо метеорологичните условия и анализираха данни в реално време за вятър, температура, влажност и валежи.
Специално внимание бе отделено и на съвременните технологични решения за ранно откриване и управление на горски пожари, които се прилагат у нас, в България.
С поглед към бъдещето: Учениците работиха с вдъхновението на истински откриватели и учени. Те не просто усвояваха нови знания, а с огромно любопитство разглеждаха сложните сателитни карти и графики, осъзнавайки, че науката и технологиите са най-мощното оръжие в борбата за опазването на нашата планета.
Поздравления за учениците от V „а“ клас
За автора
Може да харесате още
НАД 1 500 ЖИТЕЛИ НА СЛИВЕН ПРАЗНУВАТ НА АНТОНОВДЕН
На 17 януари църквата почита паметта на преподобний Антоний Велики, първият всепризнат основоположник на монашеския аскетизъм. 345 мъже с постоянен адрес в община Сливен носят името Антон. От тях 291 са
„РЕЧИЦА“ ПОСРЕЩНА РУМЕН БОЗУКОВ
Сливенският квартал „Речица“ посрещна кандидата за кмет на общината от МК „Движение заедно за промяна“ Румен Бозуков. Сред посрещачите бе и известният поет и журналист Деньо Денев, който е кандидат
НАД 2500 ИМЕНИЦИ ЧЕРПЯТ НА АРХАНГЕЛОВДЕН В СЛИВЕН
Българската православна църква почита днес паметта на Свети Архангел Михаил. Мъжете с името Ангел в община Сливен са 931. 751 от тях са с постоянен адрес в града. Общо 208





























