МИНАЛОТО И БЪДЕЩЕТО НА БЪЛГАРИЯ СЕ СРЕЩНА В ЖЕРАВНА НА ФЕСТИВАЛА НА ФОЛКЛОРНАТА НОСИЯ
Кметът на община Котел Коста Каранашев взе участие в откриването на XVI-тото издание на Международния фестивал на фолклорната носия в Жеравна. Началото на събитието бе дадено снощи в местността „Добромерица“ от младите солисти на ансамбъл „Българе“ – Александра Фараман и Андрей Михайлов, а сред официалните лица бяха олимпийският шампион по борба на България от Олимпиадата в Париж Семен Новиков, кметовете на община Сливен – Стефан Радев и на Жеравна – Васил Рещов и генералният спонсор на фестивала Георги Манев.
Форумът и тази година спази традицията си и пренесе хилядите си посетители в типичната атмосфера от времето на Възраждането.
В приветственото си слово кметът Каранашев посочи, че котленската община е станала феномен в културно-историческия живот на България, тъй като през месеците юли и август, тя прави три фестивала, уникални за нашата страна. Кулминацията сред тях е най-колоритният, най-цветният и най-истинският фестивал – този на фолклорната носия, за което заслуга има Христо Димитров.
„Досега в България само един човек беше известен с титлата „сърцевед“ и това е жеравненският писател Йордан Йовков. Като кмет на общината, за мен е истинско удоволствие да присъдя тази титлата и на теб, Христо! Благодаря ти, че те има!“, каза в заключение кметът на Котел.
Тридневната програма на шестнадесетото издание на Фестивала започна вчера /23 август/ с приемане на нови членове в сдружение „Пазители на българщината“ и връчване на годишното отличие “Апостол на българщината”. Тази година с него бе удостоена Елена Андерсон, която емоционално го посвети на всички отдали професионалния си път на НФА „Българе“.
Програмата в първия фестивален ден продължи с възпоменание за героите на България, последвано от концерт на голяма сцена. В него участие взеха представителния танцов състав „Чудесия“ и фолклорния изпълнител Николай Славеев.
По-късно различни музиканти направиха истинско народно веселие в м. „Добромерица“. От малката фестивална сцена звучаха гайди, зурни и духова музика.
Програмата продължи до късно с нестинарски игри, музиката на Николай Славеев, изпълненията на оркестър „Орфей“ и нощно етно фолк джамбуре с оркестър „Тъпани и гайди“.
Три дни далеч от цивилизацията, облекли народни носии и прекрачили век и половина назад, в най-българското време, хилядите гости на Жеравна и тази година ще могат да се насладят на изпълненията на множество фолклорни формации от страната. Под звуците и багрите на неповторимата съвременна приказка наречена фестивал на фолклорната носия, те ще могат да се забавляват с различни игри, песни, танци, разнообразни конкурси и надигравания.
За автора
Може да харесате още
МАЛКИ ТАНЦЬОРИ ПРЕДСТАВИХА СЛИВЕН В БЕЛАРУС
По специална покана по случай „Трети юли – Ден на независимостта“ – Национален празник на Република Беларус, деца от Детски юношески танцов ансамбъл „Тракийче“ и модерен балет „Грация“ при ЦПЛР-Детски комплекс Сливен
ТИР ВЛЕЗЕ В КАНАВКА И ЗАПУШИ МАГИСТРАЛАТА
Тир влезе в канавка и запуши магистралата на км. 304. Няма пострадали, но се оформи голяма колона чакащи. Инцидентът стана в четвъртък следобед. Тирът, който пътува за Бургас, е унгарски.
БИЗНЕМЕНЪТ ОТ СЛИВЕН АПОСТОЛ ЗАФИРОВ Е АВТОР НА ИДЕЯТА ЗА КАРАНТИННИТЕ ЛАГЕРИ, КОЯТО SLIVENINFO ПЪРВИ ОПОВЕСТИ
Сливенският предприемач Апостол Зафиров е автор на идеята за карантинните лагери, за идващите от чужбина, която в петък сутрин Sliveninfo първи оповести. След публикацията в Sliveninfo Апостол Зафиров бе буквално