КОТЕЛ ПОЧЕТЕ 202 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА РАКОВСКИ
„Всеки народ е длъжен да слави и почита паметта на своите юнаци, а този народ, който не почита паметта на своите борци, не е достоен за живеене“. Думите са на Съби Стойков Попович, известен като Георги Ст. Раковски. Роден на 2 април, по нов стил 14 април преди 202 години в Котел.
В знак на признателност към делото на великия революционер, патрон на град Котел, днес, на Разпети петък, кметът на Община Котел Коста Каранашев, председателят на Общински съвет- Котел Христина Чолакова и общински съветници и директорът на Средно училище „Георги Ст. Раковски“, поднесоха пред бюст-паметника на котленския възрожденец и в Пантеона му венци и цветя. Цветя поднесоха още от потребителска кооперация „Георги Ст. Раковски“-Котел, ученици и граждани.
„За мен е чест и гордост, че преди 8 години, когато подехме инициативата, въпреки че сме жители на малък град в България, идеите и желанието ни за преоткриване на Георги Ст. Раковски като най-важната личност на българското възраждане и борба за освобождение, намериха широк отзвук в цяла страна“, каза в словото си кметът Каранашев. „Раковски- патриархът на Българското национално-освободително движение е личност, която най-точно олицетворява най-хубавото в народопсихологията на българина. Личност, от която са се учили всички национални герои на България. Личност, която днес трябва да следваме“, каза в заключение кметът.
Програмата продължи с рецитал на ученици от СУ „Георги Ст. Раковски“ и преклонение пред костницата на Раковски в Пантеона.
По повод 202-та годишнина от рождението на Раковски, Исторически музей- Котел представя книги от фонда си, писани от и за него. Сред тях са отдавна не показваните биографични издания: „Ключ българского язика“ от Георги Раковски (книга, издадена след смъртта на възрожденеца от племенника му Киро Стоянов в Одеса, 1880 г.), „Г. С. Раковски. Живот, произведения, идеи“ от проф. Михаил Арнаудов (София, 1922 г.), „Биография на Георги Стойков Раковски“ от д-р Боби Петров (София, 1910 г.) „Георги Ст. Раковски, По случай петдесетгодишнината от смъртта му 1867-1917 г.“ от проф. Боян Пенев, проф. Михаил Арнаудов и А. П. Стоилов (София, 1917 г.) и др.
Във фоайето на експозиция „Котленски възрожденци“ посетителите на Котел могат да видят още постерната изложба „Образ невъзможен“, посветена на 200-годишнината от рождението на котленеца и отливка на пластичната антропологична реконструкция, изработена по черепа на Раковски от доайена на антропологията у нас проф. Йордан Йорданов.
По време на Великденски празници обектите на Исторически музей – Котел – експозиция „Котленски възрожденци“ с Пантеон на Г. Ст. Раковски и къща-музей „Йордан Йовков“ в с. Жеравна ще бъдат отворени за посещение от 08:30 до 17:30 часа.
За автора
Може да харесате още
ПП ГЕРБ ПОЗДРАВЯВА БЪЛГАРСКИТЕ МЮСЮЛМАНИ ПО СЛУЧАЙ РАМАЗАН БАЙРАМ
УВАЖАЕМА Г-ЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ, УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ, От името на Парламентарната група на ГЕРБ поздравявам българските мюсюлмани със свещения религиозен празник Рамазан Байрам. Пожелаваме на всички, които днес празнуват края на
ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ
След семеен скандал следва пълно мълчание. Жената: – И не ми казвай наум къде да ходя и кво да правя! – Вчера си купих телефон и на екрана има чудовище!
„ЛИНА” ОТКРИ НАЙ-МОДЕРНАТА ЛАБОРАТОРИЯ В СТРАНАТА
Стотици представители на лечебни заведения, държавни и общински институции, медици, пациентски организации и общественици уважиха голямото откриване на новата база на „ЛИНА” в Бургас. Емблематичното за здравеопазването в региона и

























