КОНКУРЕНТНОТО НАЧАЛО ВЪВ ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ Е КЛЮЧ КЪМ УСПЕШНАТА РЕАЛИЗАЦИЯ НА СТУДЕНТИТЕ
05.11.2024 1991 Прегледи

КОНКУРЕНТНОТО НАЧАЛО ВЪВ ВИСШЕТО ОБРАЗОВАНИЕ Е КЛЮЧ КЪМ УСПЕШНАТА РЕАЛИЗАЦИЯ НА СТУДЕНТИТЕ

Народният представител Татяна Султанова и ръководството на Техническия университет в Сливен обсъдиха основни приоритети за подобряване на качеството на висшето образование, включително модернизация на учебната база и по-добра интеграция с бизнеса, за да повишат конкурентоспособността на студентите.

Висшето образование в градове като Сливен има решаваща роля за икономическото и социалното развитие на регионите. С все по-засилващата се конкуренция между университетите в големите градове, като София и Пловдив, малките академични центрове са изправени пред множество предизвикателства. Срещата между Татяна Султанова, народен представител и водач на листата на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ в Сливен, и доц. д-р Ваньо Иванов, ръководител на Факултет и Колеж Сливен, отвори врати за търсене на нови възможности за развитие на висшето образование в региона.

Основни приоритети за развитието на Техническия университет в Сливен

Техническият университет в Сливен, филиал на ТУ София, играе важна роля в образованието на младите специалисти в областта на инженерството и технологиите. В момента там работят 74 преподаватели, а студентите надхвърлят 1200, като планът за прием на нови студенти е изпълнен на 120%. Въпреки тези постижения, университетът се нуждае от сериозни подобрения в материално-техническата база и учебните програми, за да бъде конкурентоспособен както на национално, така и на международно ниво.

„Изключително важно е, университетът да стане още по-привлекателно място. Когато има конкурентно начало, студентите ще се стремят да постигат повече, да учат повече и да се реализират успешно след завършване“, сподели Татяна Султанова. Според нея е от съществено значение университетите в по-малките градове да предоставят не само знания, но и практически умения, които да подготвят студентите за успешна професионална реализация, за да бъдат още по-добре припознати и от бизнеса в региона, където да се реализират

Проблемите пред висшето образование в малките градове

Едно от основните предизвикателства пред Техническия университет в Сливен е остарялата материално-техническа база. Лабораториите и оборудването са ключови за качеството на учебния процес, но често са недостатъчно модернизирани. „Нуждаем се от съвременно оборудване, което да отговори на изискванията на съвременните технологии и индустрия“, коментира доц. д-р Ваньо Иванов.

Освен това, университетът трябва да работи по преструктуриране на учебните програми, за да бъдат те в съответствие с нуждите на бизнеса. В момента, въпреки че между 80 и 90% от завършилите студенти се реализират професионално, мнозина от тях работят в различни от специалността им сфери. Този проблем е характерен не само за Сливен, но и за други малки градове в страната, където има недостиг на подходящи работни места.

По време на срещата бяха набелязани четири основни направления, по които със съвместни усилия на ръководството на ТУ Сливен и Татяна Султанова поеха ангажимент заедно да работят:

  1. Превръщане на университета в по-притегателно място за студентите – Това включва по-добра интеграция с бизнеса, търсене на възможности за въвеждане на дуално обучение и възможности за предприемачески инициативи. Султанова предложи да бъдат организирани лекции и семинари с успешни предприемачи, които да вдъхновят студентите да развиват собствен бизнес и да останат в региона след завършване.
  2. Подобряване на материално-техническата база – Лабораториите и съоръженията се нуждаят от осъвременяване, а това изисква търсене на нови източници за финансиране. Преодоляването на бюрократичните пречки, свързани със Закона за обществените поръчки, е ключово за бързото обновяване на материалната база.
  3. Актуализиране на учебната програма – Трябва да се обсъдят възможностите за промени в учебните програми, за да бъдат по-адекватни на нуждите на бизнеса и технологиите. Важно е студентите да получават знания и умения, които са директно приложими в реалната среда.
  4. Търсене на допълнителни възможности за финансиране – Необходимо е привличане на средства от европейски програми и фондове за модернизация на университетските общежития и други инфраструктурни обекти.

Приоритети на „Продължаваме Промяната – Демократична България в сектор образование

Тези усилия се вписват в по-широките приоритети на „Продължаваме Промяната – Демократична България“, които включват:

  • Качествено образование без частни уроци – Важно е да се осигури равен достъп до образование, като се намали зависимостта от частните уроци.
  • Фонд „Стамболов“ – Предвижда се създаване на стипендии за студенти, които след завършването си ще се ангажират да работят в България поне 5 години. Това е мярка, която ще задържи младите таланти в страната и ще стимулира икономическото развитие на регионите.
  • Продължаване на политиката учителските заплати да бъдат 125% от средната работна заплата – Това ще помогне за привличане и задържане на качествени преподаватели в системата на висшето образование.
  • Фонд за ремонт на университетските общежития – Със създаването на този фонд ще бъдат осигурени съвременни условия за живот и обучение на студентите.

Конкурентното начало във висшето образование е ключов фактор за успеха на студентите. „Когато университетът стане привлекателно място, ще кандидатстват много повече студенти. Това ще създаде конкурентна среда, ще повиши качеството на образованието и ще даде на завършилите по-добри шансове за реализация“, отбеляза Татяна Султанова.

Висшето образование в малките градове като Сливен е изправено пред редица предизвикателства, но с правилните мерки и с волята за Реал и действия на всички заинтересовани страни то може да се превърне в двигател на развитието на региона.

Предишна ШЕСТИМА СА ЗАДЪРЖАНИ ПРИ МАЩАБНА АКЦИЯ СРЕЩУ НАРКОТИЦИТЕ В СЛИВЕНСКА ОБЛАСТ
Следваща ЖИТЕЛИ НА ХИСАРЛЪКА С БЛАГОДАРНОСТ КЪМ ОБЩИНАТА ЗА БЪРЗАТА РЕАКЦИЯ ПО ОБЕЗОПАСЯВАНЕ НА БЕЗСТОПАНСТВЕН КЛАДЕНЕЦ

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

43-ГОДИШЕН МЪЖ Е ЗАДЪРЖАН ПРИ АКЦИЯ СРЕЩУ ДРОГАТА В СЛИВЕН

Притежание на наркотици са установили полицейски служители от сектор „Криминална полиция“ към РУ-Сливен при специализирана операция. Акцията е проведена на 21 февруари на територията на града с цел  установяване на

Новини Сливен

УЧЕНИЦИ ГОСТУВАХА В ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ СЛИВЕН ПО ИНИЦИАТИВАТА „УПРАВЛЯВАМЕ ЗАЕДНО“

Ученици гостуваха днес в Областна администрация Сливен като част от инициативата „Управляваме заедно“, посветена на младежкото самоуправление. Димитър Митев зае символично мястото на областния управител Чавдар Божурски, а Христина Филаделфевс

Новини Сливен

НОВАТА ТРАНСПОРТНА СХЕМА РЕШАВА 25-ГОДИШЕН ПРОБЛЕМ НА КВАРТАЛИТЕ „КЛУЦОХОР“ И „КОМЛУКА“

Новата транспортна схема решава дългогодишен проблем на кварталите „Клуцохор“ и „Комлука“ в Сливен, където от 25 години жителите не са имали възможност да ползват градски транспорт. На 14 септември те