КМЕТЪТ НА СЛИВЕН СТЕФАН РАДЕВ: ПРИКЛЮЧВАМЕ ЕДИН УСПЕШЕН МАНДАТ
24.09.2019 1013 Прегледи

КМЕТЪТ НА СЛИВЕН СТЕФАН РАДЕВ: ПРИКЛЮЧВАМЕ ЕДИН УСПЕШЕН МАНДАТ

Приключваме един успешен мандат. Община Сливен е много по-силна, отколкото беше преди четири години и перспективите за развитие са много добри, отчита кметът Стефан Радев.

Той казва, че има много неща, които трябва да се свършат, а за това е необходимо да продължи правилното полагане на целите, разумно планиране, повишаване на ефективността и отговорност към все по-нарастващите очаквания на хората тук.

Отчетът на кмета за мандат 2015 – 2019 година включва девет теми, които обединяват свършеното през тези четири години – „Градска среда“, „Образование“, „Култура“, „Здраве и социална политика“, „Транспорт“, „Екология и техническа инфраструктура“, „Спорт, туризъм и свободно време“, „Икономическо развитие“ и „Финанси“.

ОТЧЕТ МАНДАТ 2015-2019

Да не забравиш за момент хората, човешките съдби зад всеки казус – това не е лесно, особено когато поемеш управлението на най-задлъжнялата община в България.
Преди четири години спечелихме доверието на сливналии, обещавайки инвестиции, доходи и растеж.
Влязохме в Общината и заварихме повече от 20 000 000 лв. просрочени задължения (без да броим, неотчетените към онзи момент и съдебните претенции). Тогава финансовото стабилизиране и оздравяване стана приоритет. Без да вдигнем Общината на крака, нямаше да можем да подобрим живота на сливналии.
Работихме усърдно и вече няма просрочени задължения, няма неотчетени такива, няма висящи съдебни претенции. Спестихме пари, които иначе всички граждани трябваше да платим.

Наваксваме със санирането и обновяваме транспорта и градската среда.
Всички предвидени за саниране блокове са или готови или в процес на изпълнение, автобусният парк е изцяло подменен, факт са и проектите по поречието на река Асеновска и в кв. „Република“.

Заради доброто взаимодействие с правителството и усилията, положени от екипа ни, вече са готови два проекта, за които Сливен говори от десетилетия.
Радостни сме, че новото кръстовище „Розова градина“ и пробивът „Раковски/Антим I“ са факт.

Надграждаме и продължаваме добрите практики. Плащаме наследените дългове и продължаваме да променяме Сливен. Целта е една – да осигурим по-добър живот за хората. Вярваме, че Сливен не са само сградите и улиците, а всички човешки съдби.
С гордост представям основните моменти от работата на екипа ни през изминалия мандат.

Стефан Радев
септември 2019

ГРАДСКА СРЕДА
Всеки иска да живее в чист, подреден, комфортен и уютен дом. Ние искаме това за общия ни дом – нашият град.

Санираме 51 многофамилни жилищни сгради
В началото на мандата заварихме ситуация, при която Сливен изоставаше сериозно от останалите общини. Докато някои вече приключваха, в община Сливен не бяха избрани изпълнители за извършване на енергийното обследване, нямаше изготвени проекти и реално строителство. Имаше сериозен риск да не можем да се възползваме от националната програма и затова впрегнахме всички усилия на общината. Към края на м. август 2019 г. са готови 23 и се работи още по 28 блока, за които сключихме договори с МРРБ.
Благоустроихме поречието на река Асеновска в западната част на Сливен
От дълго време крайбрежната зона на реката беше неприветлива и изоставена. Променихме напълно начина, по който изглежда това пространство и го направихме привлекателно за хората от околните квартали. Изградихме алеи с кътове за отдих, детски площадки, мултифункционална спортна площадка, велоалеи, открит фитнес, озеленяване, засадихме 400 нови дървета.
Благоустроихме междублоковите пространства и площите за широко ползване в квартал „Република“
В квартала с първите жилищни блокове в града направихме пълна промяна. Изградихме нови алеи, озеленяване, детски площадки, мултифункционална спортна площадка, открит фитнес, паркинги, осветление.
Изградихме нов пазар в кв. „Сините камъни“
От доста години търговията с плодове и зеленчуци се извършваше на маси върху тротоара на бул. „Стефан Стамболов“. Изградихме пазар с маси за производителите, магазини и детска площадка.
Подобрихме условията за работа на Централния общински пазар
Поставихме прегради против вятър, предлагани от работещите на пазара. Извършихме ремонт и реконструкция на сгради и съоръжения на обекта.
Ремонтираме тротоарните настилки в гр. Сливен
Извършваме основен ремонт на тротоарите в града, като с приоритет са районите около учебни и социални заведения и участъци с голям поток от хора.
ОБРАЗОВАНИЕ
Ние вярваме, че образованието е сила. То дава перспективи.
Подобрявайки образователната инфраструктура инвестираме в
бъдещето на децата. Искаме младите хора да остават тук и да
имат възможности за развитие. Затова през последните четири
години:

Изградихме и пуснахме в експлоатация нова детска градина
Построихме нова детска градина в гр. Сливен с финансиране от Швейцария.
Реконструираме и обновяваме 4 детски градини на територията на града
С европейско финансиране правим пълна реконструкция и обновяване на детските градини „Мак“, „Детство“, „Зорница“ и „Папазян“.
Въведохме електронен прием в детските градини и училищата
Сложихме край на будуването на родители и близки за записване в учебни заведения. Всички кандидатствания и класирания се извършват по електронен път.
Реформа в управлението на детските градини
Всички детски градини в общината преминаха на самостоятелен бюджет. Директорите получиха правомощия да управляват целия процес на управление, аналогично на директорите на училища.
Успешно въвеждане на Механизма за обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици
Създадена е организация, с участието на всички институции, имащи отношение към образованието, за работа по Механизма за обхващане и задържане в образователната система на деца и ученици. Получихме висока оценка от министъра на образованието като добър пример за съвместна работа по Механизма и положителни резултати. За първи път в този процес се включват редица институции, които работят заедно за пълен обхват и задържане на децата в училище.
Продължаваме държавната политика за утвърждаване водещата роля на образоването и повишаване на доходите в сектора
Вярваме, че образованието е това, което може да промени България в дългосрочен план, затова то наистина е приоритет за правителството. Успешно се работи за промяна на системата, за отношението към позицията на учителя в обществото и заетите в нея. По време на мандата Община Сливен увеличава ежегодно средствата за училищата и детските градини и е налице ръст на доходите на педагогическия персонал.
КУЛТУРА
Културата е това, което ни прави един народ и е гаранция за нашето бъдеще. Като българи имаме задължение да я съхраняваме, развиваме и предаваме на децата си. Културата и традициите ни са най-ценния ресурс за развитие на туризма в Общината. Затова през мандата:
Променихме начина на провеждане на честванията и националните празници
Превърнахме отбелязването на националните празници и чествания на годишнини от протоколни събития в наситени с емоция и утвърждаване на българския дух прояви. Паметно ще остане отбелязването на 140 години от Освобождението на България от турско робство с внушителното шествие със 140-метров национален флаг, предвождано от 140 гайди.
Организирахме поставянето на опера на открито
В емблематичната за града ни крепост Туида, съвместно със Старозагорската опера, за първи път организирахме поставянето на открито на оперен спектакъл.

Възстановихме емблематичната за града ни зала „Сливен“
Продължихме започнатия проект по реконструкция на концертната зала. Разплатихме натрупаните стари задължения, осигурихме финансиране и открихме залата. Монтирахме и музикалния орган. В момента Сливен разполага с една от най-модерните и красиви концертни зали в България.

Започнахме финансиране на малки проекти на читалищата

На територията на Община Сливен своята дейност осъществяват 53 народни читалища. От години те са търсили финансиране от Общината за свои малки проекти и ние създадохме Фонд, който да подпомага организирането и реализацията на техните дейности. Смятаме, че читалищата имат важна роля за съхраняване на българските традиции и създаване на благоприятна среда за всички възрасти.

Напълно обновихме залата на читалището в с. Тополчане
След пълно преустройство второто по-големина населено място в общината разполага с красива и модерна зала.

Подобрихме взаимодействието с културните институти в община Сливен

Община Сливен взаимодейства успешно с културните институти и читалищата, и провежда съвместни инициативи за обогатяването на културния живот в общината. Организираме съвместно събития с Драматичен театър „Стефан Киров“, Държавен куклен театър – Сливен, Регионална библиотека „Сава Доброплодни“, Националния музей на текстилната индустрия, Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ и къщите-музеи, Художествена галерия „Димитър Добрович“, които присъстват в културния календар на Общината.
Един от обектите, в който са концентрирани мащабни културни прояви на Община Сливен и културните институти е Късноантичната крепост Туида. Едно от събитията, което събира хора от цяла България през последните години е Средновековен събор „Помни славата“.

Продължаваме политиката за изграждане и възстановяване на православните храмове на територията на цялата община.

За последните 4 години са изградени 3 нови църкви в селата Мечкарево, Драгоданово и Глушник. Започва строежът на църкви в Гергевец, Бинкос и Струпец.

Възстановихме наградата „Сирак Скитник“
След няколкогодишно прекъсване по идея на Съюза на художниците, възстановихме наградата, която се връчва за постижения в изобразителното изкуство. В конкурса за наградата участват художници от Сливен и цялата страна.

Променихме подхода към великденската и коледна украса

Превърнахме празничната украса на града в събитие само по себе си, което утвърждава християнските ни семейни ценности и е истинска атракция за най-малките.

Започнахме ежегодно провеждане на „Детски панаир“
Едно уникално и интересно събитие, в което децата активно се включват в рисуване, моделиране танци, музика. Детският панаир се провежда за Деня на детето всяка година. Превръща се в истински празник за най-малките.
ЗДРАВЕ И СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА
Измерител за развитието на едно общество е отношението към хората в нужда. Община Сливен продължава да развива системата си от здравни и социални услуги така, че да отговорим на възможно най-голям кръг потребности на хората.

Изградихме два нови социални центъра в сградата на изоставеното училище „Хаджи Димитър“ в кв. „Клуцохор“
С Европейско финансиране бяха изградени Дневен център за деца и младежи и Център за обществена подкрепа. По този начин разширяваме с още един център подкрепата за семейства отглеждащи деца с увреждания, като в същото време вдъхваме живот в една емблематична за „Клуцохор“ сграда.
В партньорство с посолството на САЩ изградихме ново защитено жилище на ул. „Асеновска“
Вече функционира новото защитено жилище на ул. „Асеновска“ в кв. „Клуцохор“ с всички удобства за потребителите.
Изградихме нов социален център и в кв. „Република“
С финансиране от програма „Красива България“ възстановихме изоставена сграда на бившия младежки дом в кв. „Република“ и изградихме модерен център за социална интеграция и рехабилитация, в който подкрепа получават 50 лица със зрителни проблеми.
Ремонтирахме основно пенсионерски клубове
Извършихме основен ремонт на пенсионерските клубове в кв. „Комлука“, кв. „Даме Груев“, кв. „Дружба“ – изток.
С европейско финансиране осигурихме топъл обяд на 1600 потребители
По програма на общината 1,600 потребители в гр. Сливен и по-малките населени места от общината получават ежедневно топъл обяд.
Успешно развиваме програмата за лични асистенти
Към 31.08.2019 г. имаме 287 потребители и 113 лични асистенти.
Грижим се за хората с увреждания
Закупихме автобус за хора с увреждания за нуждите на Дневен център „Св. Стилиян – Детепазител“. Осигурихме оборудване за новия дневен център в „Клуцохор“. Създадохме и оборудвахме нова сензорна стая в Общностния център, в която се осъществяват успешно дейности за деца предимно от аутистичния спектър. Услугите на Общностния център достигат до 1080 потребители.
Ремонтираме детските ясли
През мандата извършихме ремонт на детски ясли 9 и 14, за да се чувстват по-комфортно най-малките ни съграждани.
Разширихме общинската програма за финансово подпомагане за асистирана репродукция
Програмата на Община Сливен за финансово подпомагане за асистирана репродукция стана най-голяма в страната, защото искаме да помогнем на повече млади семейства да сбъднат мечтата си и да се раждат повече българчета. Увеличихме бюджета на Общинския фонд за асистирана репродукция в Сливен и годишно заделяме 80 000 лева. В резултат на финансово подпомагане от фонда е увеличен интересът към програмата и за повече от 4 години са родени над 60 бебета.
ТРАНСПОРТ
Всеки пътник на обществения транспорт означава един автомобил по-малко по улиците на града. За да е предпочитан начин на придвижване, градският транспорт трябва да е бърз, удобен и комфортен.
Транспортната инфраструктура на Сливен изоставаше от доста градове в България. Тя се нуждае от сериозни инвестиции, за да посрещне увеличения трафик от автомобили и за да се наваксат пропуснатите години за рехабилитация на пътните платна. Ние започнахме обновлението като постигнахме следните резултати:

Обновихме автобусния парк
Закупихме 27 нови автобуса. Старите малки автобуси бяха заменени с нови комфортни, нископодови автобуси от най-висок екологичен клас EVRO 6, снабдени с климатик и съвременни удобства за пътуващите.
Обновихме производствено-техническата база на превозвача
Изградихме логистичен център на обръщалото „Дюлева река“ и нова сервизна база на „Пътнически превози“ ЕООД в промишлена зона.
Общината пое извършването на целия обществен превоз на пътници
Основен превозвач на територията на общината стана общинската фирма „Пътнически превози“ ЕООД. По този начин прекратихме несправедливата практика всеки превозвач да признава само издадените от него карти за пътуване, от която страдаха особено учениците и другите редовно ползващи дадена линия.
Поддържаме едни от най-ниските цени за превоз на пътници в България
Въпреки сериозното повишаване на работните заплати и другите разходи на превозвача не променихме цените за пътуване и ги запазихме на нивата от преди 10 години.
Въведохме система за паркиране в централната градска част
С въведената организация осигурихме места за временно паркиране срещу заплащане, като в същото време гарантирахме на живеещите в зоната възможност да паркират автомобилите си срещу годишна такса.
Изработихме генерален план за организация на движението в Централна градска част.
За първи път изработихме генерален план за организация на движението в централна градска част, който да интегрира различните видове транспорт.
Изградихме кръгово кръстовище „Розова градина“
Градинският мост при „Розова градина“ от дълги години беше едно от най-тесните места за автомобилния трафик в града. Освен малката пропускателна способност, районът около моста създаваше и сериозна опасност от възникване на ПТП, поради сложната конфигурация и множеството улици, които се вливат от двете страни на моста. С финансиране от правителството изградихме ново мостово съоръжение и организирахме кръгово движение по двата моста.
Освен сериозното облекчение на трафика този проект беше свързан и с подмяната на всички градски комуникации, които минават в зоната на моста.
Осъществихме пробива“ Раковска-Антим I“
Повече от 30 години беше обсъждана идеята за облекчаване на трафика по тясната улица „Г. С. Раковски“, която заради натовареното движение създаваше и предпоставки за катастрофи. По наше искане правителството осигури средства за „пробив“ на участъка и изградихме нова улица северно от „Г.С.Раковски“. Тя пое половината от трафика, като еднопосочното движение по двете улици значително намали възможните конфликтни точки и риска от пътни инциденти.

Основно ремонтирахме улици в по-малките населени места на общината
С помощта на правителството инвестирахме 1 млн. лв. целево в основни ремонти на улици в 17 от населените места в община Сливен. Така прекратихме завареното положение за системно недофинансиране на поддръжката на улици в град Кермен и населените места в общината.

Пуснахме в експлоатация моста на „Дюлева река“
Съоръжението над реката беше изградено и стърчеше с над метър от околните терени без изградени подходи, неизползваемо за автомобили. Проведохме отчуждителни процедури и изградихме подходи от кв. „Сини камъни“ и от Вилна зона, така че мостът вече е част от транспортната инфраструктура на града ни.
Ремонтирахме основно улици в Индустриална зона

Състоянието на уличната мрежа в индустриална зона, което заварихме, създаваше доста проблеми на предприемачите, развиващи дейност в района. С пари от държавния бюджет извършихме основен ремонт на ул. „Светлина“. Със собствени средства извършихме основен ремонт на ул. „Керамик“ от „Самуиловско шосе“ до пътя за гр. Ямбол.
Изградихме нов паркинг в Индустриална зона
Отново с пари от държавния бюджет изградихме автомобилен паркинг пред фирма „Миролио“, предприятието с най-много работещи в Сливен.
Изградихме ул. „Верила“
В централна градска част ул. „Верила“, пресечка на ул. „Великокняжевска“ никога не е била изграждана, макар че районът е гъсто застроен. Със завършването на обекта повишихме комфорта на живеещите в района.
Изградихме нова улица в кв. „Сини Камъни“
От построяването на бл.36 в кв. „Сини камъни“ транспортният достъп до него не е бил реализиран. Изградихме тротоар и улица, с която районът се свърза с градската улична мрежа.
Изградихме нови светофарни уредби
Регулирахме движението с нови светофари на кръстовището на „Бургаско шосе“ и бул. „Стефан Стамболов“ и пред Общинския пазар на кръстовището на ул. „Цар Освободител“ и бул. „Цар Симеон“. С изграждането на тези светофари се облекчи преминаването през невралгични за градския трафик участъци.
Извършване на основен ремонт на улици в гр. Сливен
С целево финансиране от правителството в размер на 2.5 млн. лв. извършихме най-мащабния основен ремонт на улици в града, като ремонтирахме настилките във всички квартали на Сливен.
Извършихме основен ремонт на общински пътища

Общинските пътища, особено тези в планинската част на общината, също заварихме в лошо състояние и системни недофинансиране през годините. Като приоритет изведохме пътищата, които са единствена или основна връзка с населени места. Извършихме основен ремонт на пътя Бяла – Въглен и на пътя от републиканския път Елена-Сливен до с. Божевци.

Ремонт и рехабилитация на републикански пътища на територията на общината
С финансиране от „Агенция Пътна инфраструктура“ бяха рехабилитирани републиканските пътища на територията на общината:
I-6 от границата с община Твърдица при с. Бинкос до границата с община Стралджа при Петолъчката;
II-66 от детелината при бензиностанция „Шел“ до границата с община Нова Загора;
III-55 от границата с община Нова Загора през Биково, Кермен, Скобелево, до Бозаджии.
Беше реконструиран и пуснат за движение затвореният път от Сливен през Чуката за Ичера.
Основен ремонт на ЖП гара Сливен
След основния ремонт ЖП гарата освен нова и красива визия е и много по-комфортна за всички пътуващи с железниците.
ЕКОЛОГИЯ И ТЕХНИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА
В предишните години реконструкцията на ВиК мрежата беше се превърнала в символ на неефективност, финансови загуби и значително влошаване на условията за живот в града. В началото на мандата заварихме невъведена в експлоатация канализация от I воден цикъл (2008-2010), невъведена в експлоатация част от II воден цикъл. Въпреки предизвикателствата, с екипа ми постигнахме много за последните години:
Спасихме общината от финансова катастрофа
В началото на мандата заварихме недовършена и невъведена канализация от I-ви воден цикъл (2008-2010) и II воден цикъл (2013-2015).
Част от заведените срещу общината дела бяха именно заради тези обекти:
Иск за връщане на над 4,000,000 лв. за недовършения I-ви воден цикъл. По този иск от НАП бяха запорирани всички сметки на общината;
Иск за връщане на 1,500,000 лв. за работата по II-и воден цикъл;
Покана от МОСВ за връщане на над 20,000,000 лв. заради невъведения в експлоатация II-и воден цикъл (2013-2015).

Спешно трябваше да предприемем мерки. С помощта на МРРБ инвестирахме 1.7 млн. лв. в реконструкция и рехабилитация на канализационните колектори от I-ви воден цикъл, в които зауства канализацията от следващите етапи. По този начин успяхме да въведем в експлоатация II-и воден цикъл.
Защитихме интересите на общината в съда и спечелихме заведените срещу нея дела.
Община Сливен на свой ред предяви претенции за некачествени ремонти и заведе дела срещу застрахователите на изпълнителите. По 3 отделни иска общината осъди ответниците и към момента е получила над 4 млн. лв. обезщетения.
Стартирахме работата на новото регионално депо за отпадъци
Довършихме работата по закриването и рекултивацията на старото депо за отпадъци край село Сотиря. Стартирахме работата на ново и модерно регионално депо край село Хаджидимитрово, община Тунджа, което обслужва 5 общини, обединени в сдружение.
Подменихме магистрален водопровод под река Асеновска
При изграждането на кръговото кръстовище „Розова градина“ едно от предизвикателствата беше, че през района преминават всички комуникации на града. Използвахме случая да подменим водопровода под реката, който захранва цялата източна част на града с нов водопровод от чугун. Едновременно с това монтирахме система от спирателни съоръжения така, че вече при аварии да не е необходимо да се спира водоподаването на половината град, а само на проблемната зона.
Изграждаме водоснабдяване на селищно образувание „Кироолу“
Съживихме още един от започналите и зарязани преди години проекти. Сигурно е по-лесно да направиш нещо ново, отколкото да продължиш изграждането на недовършените обекти, но ние смятаме, че работата трябва да се върши до край, защото това е 100% загуба на вложените средства за гражданите.
Изграждаме водоснабдяване на кв. „Ново село“2а
Въвеждаме в експлоатация още един дълго чакан и проточен в годините проект за водоснабдяване.
Изграждаме нова канализация
Един от ангажиментите, поети пред гражданите, който изпълняваме, е изграждане на канализация по ул. „Волентирска“ в кв. „Клуцохор“, по която никога не е имало такава.
Разширихме системата на уличното осветление
Реализирахме проект за осветление на кв. „Стоян Заимов“. Непрекъснато разширяваме мрежата и с нови осветителни тела в по-малките населени места и в селищните образувания. Извършихме частичен ремонт на осветлението в квартал „Клуцохор“ и възложихме проектиране на цялостното възстановяване на осветлението в квартала.
Изградихме модерен център за видеонаблюдение в Общината
На големи видеоекрани в центъра се визуализират всички камери от системата за видеонаблюдение на община Сливен и операторите осъществяват връзка с патрулните екипи.
Създадохме общинско предприятие по озеленяване
Заварихме сключени договори с две фирми за озеленяване, на които общината дължеше близо 1 млн. лв. Осигурихме финансиране, разплатихме задълженията и прекратихме договорите. Създадохме общинско предприятие по озеленяване, което пое дейността. Постепенно укрепваме капацитета на предприятието, снабдяваме го с все повече техника и очаквам още по-добри резултати от работата му.
Особено внимание отделяме за доброто екологично състояние на Сливен
Резултатът от усилията, които полагаме, за по чиста околна среда е, че Сливен за първи път беше отличен в някоя от категориите на класацията „Най-добър град за живеене“ и то именно в престижната категория „НАЙ-ЗЕЛЕН ГРАД“.
СПОРТ, ТУРИЗЪМ И СВОБОДНО ВРЕМЕ
В съвременния свят здравословният начин на живот и свободното време са все по-ценени. Възможностите за спорт, отдих и прекарване на свободното време са все по-важни характеристики на модерните градове. Затова не спираме да създаваме условия за спортуване и атрактивни мероприятия за свободното време:
Сливен има нова спортна зала за борба
Общината отреди терен, а с помощта на Министерството на младежта и спорта беше построена нова спортна зала за борба, в която своите умения и хъс за успех на младите ни съграждани предава един от най-успешните състезатели в историята на България – Станка Златева.
Довършихме и разплатихме проекта за стадиона в Самуилово
Изградихме нова обслужваща сграда и ограда на стадиона.
Изградихме спортни площадки в Сливен, Камен и Крушаре
Младите хора от кв. „Звездите“, с. Камен и с. Крушаре вече спортуват на нови и оборудвани с всичко необходимо спортни площадки , като две от тях в Сливен са с фитнес на открито.
Правим пълна реконструкция и обновяване на зала „Асеновец“
Зала „Асеновец“, с двете си части зала за волейбол и зала за бокс, беше затворена от здравните власти, защото представляваше опасност за състезатели и гости. От построяването на залата не е бил извършван основен ремонт и в годините не са отделяни достатъчно пари за поддръжка. Решихме да извършим пълна реконструкция на залата и бяхме подкрепени в това си намерение от правителството.
Решихме проблема с липсата на отопление на Закритата лекоатлетическа писта и зала „Васил Левски“
Изградихме съвременно отопление на зала „Дружба“ и зала „Васил Левски“ така, че да могат да се ползват комфортно през студените месеци от годината. В зала „Васил Левски“ вече има и ново електронно табло.
Увеличихме средствата за подпомагане на спортните клубове
Спортните клубове в община Сливен ползват общинската спортна база безплатно, в допълнение на това общината поема режийните разноски на залите и отделно от това предоставя средства на спортните клубове за развитие на дейността им.

Осигурихме ледена пързалка за любителите на кънките
За първи път в Сливен осигурихме изграждането на ледена пързалка през зимните месеци.
Осигурихме инвестиции за стадиона на Карандила
Превърнахме стадиона на Карандила от запустяло място в истинска атракция с тенис корт, игрище за футбол и уникално за България съоръжение за катерене.
Облагородихме района на Хамам баир
Връщаме към активно ползване едно любимо за сливенци място. Поставихме спортни уреди и укрепихме свлачищата, които бяха засегнали стълбите към Хамам баир.
ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ

Създаването на условия за ускорено икономическо развитие е било приоритет в работата ни от първия ден на мандата. Всички статистически показатели се подобряват през последните четири години. За да продължим да променяме Сливен и да постигнем повече за хората тук, поставихме основите като:
Приехме Общ устройствен план на общината
Важен и дългогодишен проект – ОУП на община Сливен е вече факт. В ОУП е заложено бъдещото развитие на територията и той предоставя ценна информация за бизнеса при взимане на инвестиционни решения. Приемането на ОУП улеснява изработването на подробни устройствени планове и скъсява времето за реализиране на инвестиционни проекти.
Приехме правила за насърчаване на инвестициите
Една от първите наредби, която внесохме в общинския съвет беше тази за насърчаване на инвестициите. Ресурсите на общината да подпомага инвеститорите досега не бяха големи, но наредбата беше важна да покаже волята на ръководството да подкрепя бизнеса. Тепърва очакваме да има интерес към сертифицирането.
Създадохме Географска информационна система за общината
Експерти от общината създадоха една от най-пълните и иновативни Географска информационна система /ГИС/ в сравнение с това, което е правено в други общини. ГИС – Сливен е достъпна онлайн и дава обобщена или детайлна информация за кадастър, регулационни и застроителни планове, вид собственост, различни изгледи за територията на гр. Сливен и голяма част от останалите населени места и ценен помощник при планиране и осъществяване на инвестиции.
Линк към Географската информационна система на Община Сливен: http://87.121.77.67:8082/cms/
Разработихме подробен устройствен план за 2 500 декара в района на летище „Бършен“
Подробният устройствен план е основа за развитие на този важен за общината ни терен, като наред с възможностите за конфигуриране на различни по размер терени за индустриални инвестиции сме предвидили и запазване на самолетната писта.

Подписахме Меморандум за сътрудничество с „Национална компания индустриални зони“, насочено към реализирането на „ад хок“ проекти на територията на общината и промотиране на икономическата зона пред инвеститори.
ФИНАНСИ
Огромно предизвикателство в началото на мандата беше изключително тежкото финансово състояние на общината.
Към края на 2015 г. Община Сливен бе най-задлъжнялата в цяла България. По най-важния показател „Просрочени задължения“ общината не само бе абсолютен „първенец“, но изпреварва втория почти два пъти. Това тежко състояние превърна за нас финансовото оздравяване в първостепенна задача.
Съставихме план за финансово оздравяване
През 2016 г. Законът за публичните финанси въведе критерии за общини с финансови затруднения и предвиди редица допълнителни задължения и ограничения за тях. Община Сливен беше първата и най-голямата община, която беше принудена заради състоянието, в което се намира, да влезе в режим на оздравяване. Съставихме амбициозен план, който беше подкрепен от Министерството на финансите с 5 млн. безлихвен заем.
Реализирахме успешна облигационна емисия
Една от първите задачи, която си поставихме беше реализиране на облигационна емисия, за да рефинансираме банковите кредити, които бяха в просрочие и с риск да бъдат обявени за предсрочно изискуеми, както и да разплатим наследените задължения към доставчици, по които се начисляваха лихви в пъти над пазарните, заради неразумно управление.
Въпреки изявленията на финансови експерти и мениджъри от сектора, че община Сливен няма да успее да пласира облигационна емисия, реализирахме 100% и получихме 25 млн. лв. при условия в пъти по-изгодни от тези, при които работеше общината до тогава.
Решихме проблемите с висящите дела срещу общината
Обърнахме тенденцията, която заварихме, а именно общината да губи всички дела. Към община Сливен имаше претенции за повече от 15 млн. лв., а към настоящия момент няма висящи дела за съществени суми.
Повишихме финансовата дисциплина
В резултат на предприетите комплексни мерки за финансово оздравяване, оптимизиране на разходите и повишаване на финансовата дисциплина към края на м. август 2019 г. община Сливен няма просрочени задължения.

Източник: Министерство на финансите – https://www.minfin.bg/bg/810
Въведохме реално планиране на бюджета
Години бюджетът на общината се е планирал по начин, който да позволява безконтролно харчене. Заварихме бюджет, които се изпълнява под 60%. Това означава, че планираните приходи не се изпълняват, но няма пречка да се изпълнят разходите и по този начин общината трупа дефицит и задължения. За 2018 г. изпълнението на бюджета беше малко под 90%. За 2019 г. очакваме изпълнение над 90%. Планирали сме да достигнем нива от 100-101%
Въведохме прозрачност в управлението
Община Сливен беше удостоена с наградата „Златен ключ“ за високо ниво на активна прозрачност.

В заключение можем да кажем, че приключваме един успешен мандат. Разбира се, има много неща, които не успяхме да свършим. Със сигурност има неща, които е можело да направим по-добре, но община Сливен е много по силна, отколкото беше преди 4 години и постигнатите резултати са видими. Убедени сме, че перспективите за развитието са много добри. Разбира се, не трябва да се отпускаме и за миг. Необходими са правилно целеполагане, разумно планиране, непрекъснато повишаване на ефективността и много работа, за да отговорим на все по-нарастващите очаквания на хората тук.

Стефан Радев
кмет на община Сливен
Септември, 2019

Предишна РЗИ-СЛИВЕН НАПОМНЯ: ПРОДЪЛЖАВА ИЗВЪНРЕДНАТА ИМУНИЗАЦИОННА КАМПАНИЯ СРЕЩУ МОРБИЛИ В ОБЛАСТ СЛИВЕН
Следваща ГЕРБ ЯМБОЛ РЕГИСТРИРА ДИМИТЪР ИВАНОВ ЗА КАНДИДАТ ЗА КМЕТ НА ЯМБОЛ И ЛИСТАТА ЗА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ С ВОДАЧ Д-Р ДИМИТЪР РУНКОВ

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

ПРЕДВИЖДАТ СЕ ДОПЪЛНИТЕЛНИ ПРЕФЕРЕНЦИИ В ПРЕДЛОЖЕНИЕТО ЗА ПРОМЯНА НА ТАКСИТЕ В ДЕТСКИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ

В предложението за промяна на таксите в детските заведения се предвиждат допълнителни преференции. То предстои да бъде внесено по време на една от следващите сесии на Общинския съвет. Това заяви

Новини Сливен

ТЕЦ СЛИВЕН: ОКАЗАХМЕ ПЪЛНО СЪДЕЙСТВИЕ НА ДЪРЖАВНИТЕ ОРГАНИ ПО ВРЕМЕ НА ПРОВЕРКАТА

„Топлофикация – Сливен – инж. Ангел Ангелов” ЕАД бе обект на проверка от страна на  Главната дирекция за борба с организираната престъпност и Държавната агенция за национална сигурност под наблюдението

Новини Сливен

ОБСЪДИХА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРЕХВЪРЛЯНЕТО НА 38 ЯЗОВИРА ОТ ОБЩИНИТЕ НА ДЪРЖАВАТА

38 общински язовира на територията на Сливенска област ще бъдат предоставени безвъзмездно на държавата за стопанисване и управление.  Процедурата по прехвърлянето бе тема на работна среща в областната администрация с участието