ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КОТЕЛ ОТБЕЛЯЗВА 170 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА РАЙНА КНЯГИНЯ
07.05.2026 147 Прегледи

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КОТЕЛ ОТБЕЛЯЗВА 170 ГОДИНИ ОТ РОЖДЕНИЕТО НА РАЙНА КНЯГИНЯ

През 2026 година се навършват 170 години от рождението на Райна Княгиня – една от най-светлите и вдъхновяващи личности в българската история, превърнала се в символ на смелостта, саможертвата и стремежа към свобода. Годишнината е повод да бъде преосмислено и съхранено духовното наследство на знаменоската на Априлското въстание, чийто образ остава трайно вписан в националната памет на България.

По този повод Исторически музей – Котел организира специална програма в Пантеона на Георги Стойков Раковски, музейна експозиция „Котленски възрожденци“, посветена на 170-годишнината от рождението на Райна Княгиня, като в рамките на мероприятието отново ще бъде отбелязана и 150-годишнината от Априлското въстание.

Събитието се реализира в партньорство с Исторически музей – Панагюрище и с участието на проф. д.и.н. Вера Бонева, утвърден изследовател на Българското възраждане. Акцент в програмата е представянето на живота, делото и историческата памет за Райна Княгиня чрез изложба, научна лекция и тематични прояви, насочени към съхраняването на културното наследство и предаването му на бъдещите поколения.

Програмата има за цел да превърне музейното пространство в място за живо общуване с историята, където посетителите ще могат да се докоснат до героизма на българските възрожденци и до нравствените послания, които тяхното дело носи и днес.

ПРОГРАМА
8 май (петък)

Пантеон на Георги Стойков Раковски и музейна експозиция „Котленски възрожденци“

17:45 часа – Тържествен рецитал „Българийо, за тебе те умряха…“, посветен на 150 години от Априлската епопея, в изпълнение на музейните служители от Исторически музей – Котел.

18:00 часа – Официално откриване на гостуваща тематична изложба от Исторически музей – Панагюрище: „РАЙНА ПОПГЕОРГИЕВА ФУТЕКОВА – БЪЛГАРСКА КНЯГИНЯ, 170 години от рождението на Райна Княгиня“.

Изложбата е реализирана по проект № BG-RRP-11.022-0031 „Райна Княгиня: 170 години вдъхновение и културно наследство за Панагюрище в областта на културните политики за устойчиво развитие“, по Схема за безвъзмездна помощ „Ново поколение местни политики за културата на малки общини“ от Националния план за възстановяване и устойчивост.

18:15 часа – Научна лекция и презентация на тема: „Райна Княгиня – места на памет“ със специалното участие на проф. д.и.н. Вера Бонева.

Проф. Бонева ще представи задълбочен научен прочит на историческата памет за Райна Княгиня и нейната символна роля в българския национален пантеон.

Исторически музей – Котел отправя покана към жителите и гостите на града да съпреживеят духа на Април 1876 година и да се докоснат до вдъхновяващото културно наследство, което пазим и днес.

 

Предишна ВАЖНО! ЗАБРАНА ЗА ПАРКИРАНЕ ПО БУЛЕВАРДИТЕ В СЛИВЕН ОТ 8 ДО 9 МАЙ ПО ТРАСЕТО НА КОЛОЕЗДАЧНАТА ОБИКОЛКА „ДЖИРО Д'ИТАЛИЯ 2026“
Следваща ТОНИ ДИМИТРОВА, АНСАМБЪЛ „БЪЛГАРЕ“, ТИНО И МИХАЕЛА МАРИНОВА – ЧАСТ ОТ ЗВЕЗДНИТЕ ГОСТИ ЗА МАЙСКИ ДНИ НА КУЛТУРАТА В СЛИВЕН

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

СЛИВЕН ЩЕ ОТБЕЛЕЖИ 146 ГОДИНИ ОТ ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ

Сливен ще отбележи 146 години от Освобождението на България. На 3 март в 10 часа от площад „Хаджи Димитър“ ще тръгне шествие на мотористи, които ще развеят национални знамена. Те

Новини Сливен

АРЕСТ ЗА ДРОГА В КОТЕЛ

29-годишен мъж е задържан в РУ-Котел за притежание на наркотични вещества. На 19 май при проверка в центъра на град Котел е установен криминално проявеният С.К на 29 години от

Новини Сливен

АРТИСТИ И ПУБЛИКА ЩЕ ИГРАЯТ В СЛИВЕН РОМЕО И ЖУЛИЕТА

12 септември е датата на премиерния спектакъл на Сливенския драматичен театър, за откриването на тазгодишния Есенен театрален салон. Заглавието е: „Да бъдеш или не Ромео и Жулиета“. Режисьор на представлението