ИМА ЛИ НАИСТИНА РАВЕНСТВО МЕЖДУ ЖЕНИТЕ И МЪЖЕТЕ В БЪЛГАРИЯ? „ИДЕАЛНИЯТ ХОРИЗОНТ 2030“ НА ООН И НИЕ – ПРОДЪЛЖЕНИЕ
29.02.2024 2035 Прегледи

ИМА ЛИ НАИСТИНА РАВЕНСТВО МЕЖДУ ЖЕНИТЕ И МЪЖЕТЕ В БЪЛГАРИЯ? „ИДЕАЛНИЯТ ХОРИЗОНТ 2030“ НА ООН И НИЕ – ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Глобална цел 5: Постигане на равенство между половете и овластяване на всички жени и момичета

Петата цел е специално посветена на овластяването на момичетата и жените . Той засяга равенството между половете и има за цел да сложи край на всички форми на дискриминация и насилие срещу жени и момичета по света. Дефинираните цели се отнасят до: борбата срещу дискриминацията и насилието срещу жени, достъпа на жените до ръководни позиции и позиции за вземане на решения и всеобщия достъп до сексуални и репродуктивни права. Той действа във взаимовръзка с 16-те други ЦУР: позволява разработването и прилагането на всички обществени политики през призмата на пола и насърчава прилагането на политики, посветени на борбата срещу неравенствата, които продължават да съществуват и изискват положителни мерки в полза на жените.

Глобална цел 5 и България:

Има ли наистина равенство между жените и мъжете в България? Или продължава да битува схващането за превъзходството на силния пол?

Жените в България имат право да работят на всички позиции в йерархичните структури. Но дали е така? В управителните и надзорните съвети в България съотношението между жени и мъже са 19% на 81%! Въпреки много, което се е направило, все още има значителни разлики в заплащането на труда при жените и мъжете при свършване на една и съща работа!

Но това с което трябва да продължим да се борим е насилието върху жени и деца!

Какво трябва да направи обществото да се пребори с остарели схващания като „Че какво толкова, сигурно си е заслужила боя“?

Трябва да продължим обществения натиск върху политиците, започнал с масовите протести по случая с накълцаното момиче Дебора!

Тази публикация е част от проект „За да действаш, трябва да разбираш“ на Фондация „Обществен дарителски фонд Сливен“, финансиран от Фондация  „Чарлз Стюарт Мот“   по Програмата „Глобални предизвикателства Местни решения“,  управлявана от Академията за развитие на филантропията в Полша.

 

Предишна БИЗНЕСМЕНЪТ ИВАН ДЕНЧЕВ ДНЕС ПРАЗНУВА РОЖДЕН ДЕН ЗА 17 ПЪТ
Следваща ЮИДП, ДПП „СИНИТЕ КАМЪНИ“, РДГ-СЛИВЕН И ОБЩИНА СЛИВЕН ОБЯВЯВАТ КОНКУРС ЗА КЪС РАЗКАЗ И СТИХОТВОРЕНИЕ НА ТЕМА “ГОРАТА Е ЖИВОТ И СПОДЕЛЕНА ОТГОВОРНОСТ”

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

ЗВЕНАТА „БЪЛГАРСКИ ДОКУМЕНТИ ЗА САМОЛИЧНОСТ“ ЩЕ РАБОТЯТ И В ДЕНЯ НА ИЗБОРИТЕ ЗА ЧЛЕНОВЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

Служителите ще съдействат на българските граждани, които не притежават валидни документи за самоличност, да упражнят правото си на глас Служителите на звената „Български документи за самоличност“  в СДВР и ОДМВР

Новини Сливен

ДОКУМЕНТАЛНА ИЗЛОЖБА ПРЕДСТАВЯ ИСТОРИЯТА НА ОБЩИНА СЛИВЕН

Документална изложба „Сливенската община – път през годините“ ще бъде открита в 11,30 часа на 12 октомври, във фоайето на общинската зала „Май“.  Гости на събитието ще са кметът Стефан

Новини Сливен

ОБЩИНА СЛИВЕН С НЯКОЛКО НАГРАДИ НА XVII МЕЖДУНАРОДНО ИЗЛОЖЕНИЕ „КУЛТУРЕН ТУРИЗЪМ“ ВЪВ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

Три награди и висока оценка за представянето си получи Община Сливен на 17-ото Международно изложение „Културен туризъм“ във Велико Търново. То се проведе в дните от 14 до 16 април