ЗА ПАЦИЕНТИ С ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ: НОВО ИЗСЛЕДВАНЕ ПОМАГА В ИЗБОРА НА АНТИБИОТИК
Ако сте пациент с активна инфекция от Хеликобактер пилори и предстои лечение, новото изследване в лаборатория „ЛИНА“ ще е особено полезно за вас. От него ще разберете дали терапия с кларитромицин ще бъде ефективна или бактерията е резистентна към този антибиотик и е необходимо да се избере друг. Целта е да се избегне неуспешен курс на лечение и ненужно натоварване на организма.
Как се нарича изследването?
Резистентност на Helicobacter pylori към кларитромицин. Извършва се в „ЛИНА“ чрез високоспецифичен молекулярно-генетичен метод, включващ ДНК анализ за установяване резистентността на Хеликобактер пилори към кларитромицин.
За кого е подходящо?
Това изследване е насочено към пациенти с вече установен положителен антигенен тест или положителен дихателен тест, преди започване на терапията, както и за пациенти, преминали един или повече курсове на терапия, при които контролните изследвания за Хеликобактер пилори остават положителни.
Каква проба е необходима?
Фекална проба, съхранена в стерилен контейнер. Контейнер може да вземете от най-близкия филиал на лаборатория „ЛИНА“.
За колко време е готов резултатът?
Срокът за изпълнение е 3 работни дни
Какво е антибиотична резистентност?
Антибиотичната резистентност е сериозен глобален проблем, причинен от прекомерната и неправилна употреба на антибиотици. Бактериите развиват механизми, които им позволяват да устояват на действието на антибиотиците, правейки лечението на инфекции по-трудно и понякога неефективно.
Хеликобактер пилори не прави изключение от тази глобална тенденция. В последните години се наблюдава значителна антибиотична резистентност на Хеликобактер пилори към медикаментите на първи избор, което от своя страна води до неефективно лечение и безуспешна ерадикация.
Резистентността към кларитромицин е основен проблем в лечението, тъй като той е част от лекарствената комбинация на първа линия. Това води до неуспешното лечение на много пациенти.
Ново проучване, в което са участвали и български пациенти, показва, че нивата на резистентност към стандартни антибиотици са дори по-високи, отколкото се смяташе досега. Данните идват от над 900 европейски и американски пациенти с доказана H. pylori инфекция.
Резистентност се наблюдава в 22,2% от пациентите.
Според актуалните европейски препоръки „традиционната“ тройна терапия с амоксицилин и кларитромицин НЕ трябва да се използва на места, където резистентността към кларитромицин е над 15% (или е неизвестна).
Повече за бактерията Хеликобактер пилори
Тя причинява хронично възпаление на стомаха и дванадесетопръстника. Това е една от най-често срещаните инфекции в световен мащаб, засягаща повече от 50% от населението в света. Въпреки че повечето хора дълго време нямат симптоми, заразяването може да доведе до развитие на язва и гастрит.
Симптоми на инфекцията:
Повечето хора остават безсимптомни дълго време, но когато се проявят оплаквания, те могат да бъдат:
- стомашна болка и дискомфорт
- подуване
- гадене и повръщане
- честа регургитация (оригване)
- загуба на апетит
- загуба на килограми
Какво е лечението?
Лечението на Хеликобактер пилори включва комбинация от антибиотици, назначени от специалист.
За автора
Може да харесате още
ИЗВЪРШИТЕЛИ НА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ СА РАЗКРИТИ ПРИ СПЕЦИАЛИЗИРАНА ПОЛИЦЕЙСКА АКЦИЯ
Установени са извършители на кражби и други престъпления в хода на специализирана операция на полицията в Нова Загора. Акцията е с цел противодействие на битовата престъпност. Проведена е на 10
231 СА НОВИТЕ СЛУЧАИ НА COVID-19 В ОБЩИНА СЛИВЕН ЗА СЕДМИЦА
231 са новите случаи на Covid-19 в община Сливен, показва справката за изминалата седмица. Броят на излекуваните е 151, починали са 9 души. Активните случаи към момента са 571. Според
ПО-МАЛКО СЕ СТРОИ В ОБЛАСТ СЛИВЕН
По данни на Националния статистически институт през третото тримесечие на 2018 г. местните администрации на територията на област Сливен са издали разрешителни за строеж на 27 жилищни сгради с 34