ЗАМЕСТНИК-ОБЛАСТНИЯТ УПРАВИТЕЛ АНТОНИЙ АНДОНОВ ВЗЕ УЧАСТИЕ В РИТУАЛ-ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ПАМЕТНИКА НА ШЕСТИ АРТИЛЕРИЙСКИ ПОЛК
Заместник-областният управител Антоний Андонов взе участие в ритуал, организиран днес от Военно формирование 22 220 и Профилирана хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“ пред паметника на Шести артилерийски полк – един от най-красивите военни паметници в страната. От 2015 година насам ученици от клуб „Памет“ при гимназията посещават воинския монумент на 11 март – Ден на артилерията, и 22 септември – Ден на независимостта на България, и поднасят цветя в знак на преклонение пред подвига на загиналите за родината артилеристи от сливенския край. Учениците на Хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов“ участваха активно в организираната от Община Сливен дарителска кампания за набиране на средства за възстановяване на паметника, чийто автори са скулптора Панайот Ципоранов и архитект Борис Бояджиев и чиято 100-годишнина ще бъде чествана през 2024 година.
В отдаването на почит пред паметника на Шести артилерийски полк днес освен учениците от клуб „Памет“ се включиха представители на военно-патриотични организации, политически партии и Военния духов оркестър на Военно формирование 22 220.
След поражението и подписания Ньойски договор (1919 г.), войниците и офицерите от Шести артилерийски полк се завръщат от фронта в Сливен в пълна мизерия. Не „благодарните потомци“, а самите те – оцелелите, болните, осакатените, вземат решение да отдадат чест на другарите си – „на тези, които завинаги останаха по бойните полета“. В началото на 1923 г. командирът Стефан Сотиров издава заповед и назначава комитет, който да събере дарения за построяването на паметника за „загиналите светци в името на Отечеството и за утеха на вдовиците и сираците им“. 232-ма обикновени войници, въпреки недоимъка си, даряват по 100 лева и така започва история на монумента.
Паметникът на славния Шести артилерийски полк е открит на 23 ноември 1924 г. Композицията е внушителна, висока е около 7,5 метра. Върху постамент и колона се е изправил артилерист с насочена към Одрин ръка. До него е планинско оръдие „Шкода“ с пречупена ос и разбито дясно колело – символ на покрусата на народа. Върху паметника са изписани имената на близо 380 загинали командири и войници от полка.
През 2020 година приключи първият етап от реставрацията на паметника. С помощта на Министерството на отбраната и дарителската кампания, бетонната фигура бе подменена с реплика от месинг. Проектът и пластичният модел на обновения монумент са дело на скулптора Стефко Кънев, с помощта на скулптора Кирил Стоянов и художник-реставратора Мартин Добрев. Предстои прокарването на нова улица през района на бившия Зенитен полк, където се намира монументът, а това ще осигури достъп за масово обществено поклонение пред сливенските герои от Одрин, Люлебургас, Дедеагач и Демирхисар, Чаталджа и Дойран.
За автора
Може да харесате още
ОБЩИНАТА ПРОДЪЛЖАВА ТЕСТВАНЕТО ЗА COVID-19 НА ЦЕЛИЯ ПЕРСОНАЛ ПРИ СОЦИАЛНИТЕ УСЛУГИ ОТ РЕЗИДЕНТЕН ТИП
На 27 октомври, вторник, персоналът в Дома за стари хора-Сливен и Защитеното жилище за лица с умствена изостаналост-2 е тестван по метода на пуловете. Общо са тествани 54 души, като
ЕДИН ЗАРАЗЕН С COVID -19 В СЛИВЕН
Нов случай на заразен с коронавирус има в Сливен, съобщиха от НОЩ тази сутрин. Ето и общата картина в страната. 36 са новите случаи на коронавирус у нас, направени са
ОГНЕБОРЦИ СПАСИХА КЪЩИ В СЕЛО ПЕТ МОГИЛИ
Пожарникари на РСПБЗН-Нова Загора са спасили 6 къщи в село Пет могили от пожар, предизвикан от небрежност при боравене с открит огън. Произшествието е станало на 20 юли, около 12,30