Д-Р АНТОАН КАРАЗАПРЯНОВ: БОЛКИТЕ В ГРЪБНАКА ПРЕЗ ЛЯТОТО МОЖЕ ДА СА ОТ КЛИМАТИЦИ И ПРЕСТОЙ НА ТЕЧЕНИЕ
14.07.2023 1885 Прегледи

Д-Р АНТОАН КАРАЗАПРЯНОВ: БОЛКИТЕ В ГРЪБНАКА ПРЕЗ ЛЯТОТО МОЖЕ ДА СА ОТ КЛИМАТИЦИ И ПРЕСТОЙ НА ТЕЧЕНИЕ

В това интервю със специалиста по неврология, мануална медицина и доплерова невросонография д-р Антоан Каразапрянов ще обсъдим актуални теми в тези области, по които често  получаваме въпроси от наши читатели. Например за популярните болки в ставите, гърба, врата, кръста, които мъчат почти всеки човек.

Д-р Антоан Каразапрянов е един от малкото специалисти по неврология, мануална медицина и доплерова невросонография. Завършил е специализиран курс по мануална вертебротерапия; по хомеопатична терапия; по ултразвукова диагностика на нервната система и по лазерна терапия. Практикува във Военна болница – гр. Сливен, и в собствен лекарски кабинет.

Повече от 30 години д-р Каразапрянов работи и специализира в областта на проблемите на гръбначния стълб, като за този период е усъвършенствал изключително ефективен комплексен подход за решаването им. Убеден е, че комбинацията от мануална медицина, лазерна терапия, хомеопатия, класическа медикаментозна терапия, хранителен и двигателен режим води до излекуване или значително облекчение при почти 100% от пациентите.  

Д-р Антоан Каразапрянов е един от съоснователите на Българското дружество по мануална медицина на вертеброгенните заболявания и на Българската асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика.

– Д-р Каразапрянов, нека да припомним на хората защо гръбнакът може да боли и през лятото?

– Защото през лятото опорно-двигателният апарат е подложен на сериозни и доста стресови натоварвания, което може да доведе до проблеми. Най-често пациентите се оплакват от болки и схващания в областта врата, гърба, кръста и крайниците.

Те може да се дължат на засилена двигателна активност през лятото, но имайте предвид, че масовото ползване на климатични инсталации за охлаждане също провокира болкови синдроми. Самите пациенти го установяват и споделят. 

Накратко ще обясня  какви процеси протичат в тялото, което пък за нас, специалистите, е основа за изготвяне на правилен лечебен план. Първо, припомням, че земната гравитация е основната причина за болката и деформациите на гръбначния стълб, защото изправеният човешки гръбнак средно 16 часа на денонощие се „бори“ срещу земното притегляне.

Без да се впускам в медицински термини, ще отбележа, че страдат основно междупрешленните дискове и стави. А заради понижената двигателна активност в съвременния свят цели мускулни групи по гръбнака и корема атрофират. 

Хора, които не са тренирани, но са решили през лятото да поспортуват по-активно, ще си докарат мускулна треска, като  понякога, за съжаление, се стига до травми на мускули и сухожилия. Но пък болките в гръбнака, провокирани от климатици и престой на течение, ни показват къде протича хроничен болестен процес.

Това, което е важно да изтъкна, е, че понякога такъв процес, например ставна дисфункция, остава скрит дълго време и се проявява за пръв път именно заради течение или студената въздушна струя на климатика.

Симптомите се обострят, задействат се сегментните рефлексни дъги и пациентите се обездвижват от болка. Това се случва на онези участъци, където вече има патологични промени в междупрешленните дискове и дисфункция на междупрешленните стави.

Комплексният подход към болния е в основата на лечебния алгоритъм за болките в гръбнака. Т.е., ние не трябва да се стремим просто да лекуваме „дископатията“ на човека, а самия него, тъй като болката в случая се дължи не само на механични, но и на психични фактори.

При ставни дисфункции прилагаме мануална медицина, лазерна акупунктура, авторехабилитация с индивидуално подбрани ежедневни упражнения. 

– Какви съвети ще дадете на нашите читатели?

– Избягвайте прякото излагане на студения въздушен поток, а разликата в температурата навън и вътре в помещението не бива да е повече от 10 градуса. Избягвайте пиенето на много студени напитки през летните горещини.

Поемайте достатъчно течности. Препоръчвам целогодишно упражнения с умерена интензивност – по 15-30 минути всеки ден, като най-универсални за гръбнака са йога и пилатес ежедневно.

Можете да добавите бягане, плуване, колоездене и туризъм по 3 пъти седмично. Уверявам ви, че това е единственият начин да поддържате целогодишно добра спортна форма – тонус на всички мускули и вентилирани бели дробове, и не на последно място – добро настроение и самочувствие.

– Бихте ли коментирали болката високо в гърба. Шиповете ли я предизвикват основно?

– Болките в горната част на гърба (дорзалгия) са често срещан симптом при голяма част от хората, като пациентите я определят като болки между лопатките.

Те често са придружени от сутрешна скованост, която „изчезва“ след  10-15-минутно раздвижване. Междулопатъчният болков синдром се развива при поражение на нервни коренчета на С5-С8 в шийната област.

При извършване на т.нар. фасови рентгенографии се установява артроза, т.нар. костовертебрални и костотрансверзални стави (свързващи ребрата и прешлените). Такава рентгенова находка насочва мисленето на доста специалисти към гръдна остеохондроза (дегенерация на междупрешленните дискове).

Аз обаче считам това за неправилно, защото отдавна е известно, че ставната дисфункция винаги изпреварва дегенеративно-дистрофичните изменения между ребрата и прешлените. Т.е., причинно-следствената връзка се развива по линията ставна дисфункция – остеохондроза. Казано простичко – болката е причина за шиповете, а не обратното.  

– А защо понякога при болки между лопатките се препоръчва консултация и с кардиолог? С какви оплаквания идват при вас пациентите и кога е нужно включването и на мануална терапия?

– Защото пораженията най-често са смесени. Засягат се нервни коренчета на шийно и гръдно ниво. Болковите импулси често обхващат горните крайници, сърдечната и коремната област. Поради тази причина се търси консултация с кардиолози, пулмолози, дори гастроентеролози.

Голяма част от пациентите споделят, че заболяването им е започнало с тежест между лопатките. След това за няколко седмици и месеци болките се усилват и стават парещи, пронизващи. Увеличават се при статични и динамични натоварвания, както и по време на нощния сън и при емоционално пренапрежение. 

Чест симптом е субективното усещане за „железни клещи“, които са стегнали горната част на гърба. При обективно изследване се преценява каква е подвижността на шийните и гръдните сегменти.

Определя се състоянието на ставния апарат на шийно и гръдно ниво. Изследва се тонусът на трапецовидните, ромбоидните и широките гръбни мускули и техните залавни места. Специално внимание се отделя на костотрансверзалните и костовертебралните стави. 

По принцип диференциалната диагноза включва доста и различни болести – сърдечносъдови, белодробни, инфекциозни. Съответно се използва лабораторна и образна диагностика. Искам да отбележа, че много често пациентите идват при мен като мануален терапевт с доста проведени предварително изследвания.

Те са интерпретирани най-малко от личния лекар, като в крайна сметка се удостоверява, че пациентът е „здрав“, но има болки. Затова лечението трябва да включва и мануална терапия на шийно и гръдно ниво.

Държа да отбележа, че задължително трябва да се изготви план за кратка авторехабилитация с най-подходящите за конкретния човек упражнения. Те не трябва да са по-продължителни от 10-20 минути. Отлично въздействие оказва лазерната акупунктура с инфрачервен лазер.

Аз лично препоръчвам поне един път годишно да се посещават балнеоложки курорти. Уместно е да се извършват мануални манипулации и с цел профилактика поне 2-3 пъти в годината.

Ако не са настъпили тежки дегенеративни изменения, прогнозата е отлична. Отлични резултати дава комбинирането на мануална с лазерна терапия.

– Има ли противопоказания мануалната терапия?

– Специалистът по мануална медицина трябва да има широка обща култура и клинично мислене. Така както е в много страни от Европейския съюз, където има ясни правила, според които мануална медицина се практикува само от специалисти по неврология, физиотерапия и ортопедия, които успешно са положили изпит на университетско ниво. 

За съжаление, в България това го няма, затова и не съществува никакъв контрол и се позволява да практикуват хора с доста оскъдно медицинско образование. 

Относно противопоказанията: наличие на злокачествени тумори; болкови синдроми в хода на остри инфекциозни заболявания; пълна неподвижност на ставите на гръбнака (болест на Бехтерев) и на ставите на крайниците; тежка сърдечна, бъбречна или чернодробна недостатъчност, както и при остри инфаркти и инсулти.

 

Яна БОЯДЖИЕВА, zdrave.to

Предишна СЛИВЕНСКОТО ПОСЛАНИЕ ВЕЧЕ Е ЧАСТ ОТ МОНУМЕНТА "ПИЛОН РОЖЕН"
Следваща ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

МЛАДА ВОДАЧКА НА МЕРЦЕДЕС ОТ СЛИВЕН Е ХВАНАТА ЗА ВТОРИ ПЪТ С ДРОГА

22-годишна е хваната повторно да управлява след употреба на наркотични вещества. Проверката е извършена на 16 ноември, в 23,10 часа, на ул. „Антим I” при ежедневния контрол по пътна безопасност

Новини Сливен

„ПАЯКЪТ“ НА ОП „ГРАДСКА МОБИЛНОСТ“ ИДВА В СЛИВЕН

Община Сливен получи специализирания автомобил за вдигане на коли – нарушителки, известен като „паяк“. „Днес автомобилът тръгва от Бургас за Сливен, предстои неговата регистрация, след което ще започне работа“, заяви

Новини Сливен

МОБИЛНИЯТ ВАКСИНАЦИОНЕН КАБИНЕТ ПРЕД „БИЛЛА“ В СЛИВЕН ОТНОВО ЩЕ РАБОТИ В СЪБОТА И НЕДЕЛЯ

Мобилният ваксинационен кабинет, разположен пред магазин „Била“ на бул. „Братя Миладинови“ в Сливен, отново ще работи. В събота и неделя, 13 и 14 ноември, всеки желаещ може да го посети,