ДНЕС Е ИГНАЖДЕН
20.12.2022 690 Прегледи

ДНЕС Е ИГНАЖДЕН

Православната църква почита днес Свещеномъченик Игнатий Богоносец. Празникът е наричан от народа Игнажден и е един от големите зимни празниц, предхождащи Коледа. Другите названия на този празник са Игнат или Млада година.

Игнатий Богоносец бил ученик на Свети Йоан Богослов. По-късно става епископ на Антиохийската църква, където първи въвежда пеенето на божествените песни на два клира – хора, прието по-късно и от другите християнски църкви. Паството му го нарича Богоносец, защото той самият казвал, че „носи Бога в себе си, в душата си“. Заради вярата си е бил осъден на смърт от римския император Траян. Загива мъченически, разкъсан от лъвове.

Според християнските представи от днес започват родилните мъки на Божията майка, които продължават до Коледната нощ.

Според народното поверие на този ден е началото на Новата година, затова в някои области на България го наричат Нов ден. И понеже е Нова година, много важно е какъв човек ще влезе пръв в къщата, добър или лош. От това зависи каква ще е цялата година. Човекът, който пръв влиза в къщата, се нарича полезник или полазник. На него домакинята дава игнатово кравайче и той сяда начело на трапезата. Рано сутринта на Игнажден жените наклаждат огъня, слагат гърне с вариво и приготвят тесто за хляб, от което омесват колаци за всеки член на семейството и един колак, който оставят за Бъдни вечер. На Игнажден се приготвят също така малки гевречета („подкови“), поръсени със сусам.

От Игнажден до Коледа младите и нераждали жени не работят, за да раждат по-леко. В различните краища на България съществуват различни обичаи, свързани с този празник. В Източна България например сутринта на Игнажден стопанката дава на кокошките кадено жито, което разпръсква в кръг. Според поверието през новата година кокошките ще се множат и няма да ходят по чуждите дворове.

На този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството. Преди изгрев слънце на празника се почистват и комините на къщите. Саждите се хвърлят на кръстопът или на двора, за да няма бълхи през лятото. В Югозападните краища на България в огнището се запалва специално отрязано дъбово или крушово дърво, което трябва да гори до Йордановден (6 януари).

От днес до Ивановден не се прави помен за починалите, забраняват се и венчавките.

Има няколко поверия за този ден. Ако на Игнажден времето е ясно, през април ще има суша; ако вали дъжд, през април ще има дъждове и плодородие; добре е, ако на Игнажден, а също и по Коледа вали сняг.

Ако на Игнажден времето е облачно, реколтата ще е добра и в кошерите ще има изобилие. Времето през следващите 12 дни на месеца – от 20 до 31 декември – показва времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари.

Днес имен ден празнуват Пламен, Пламена, Огнян, Игнат, Искрен.

Предишна ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ
Следваща АБИТУРИЕНТИТЕ ПОЛУЧИХА ЛИЧНИ КОЛЕДНИ ПОЖЕЛАНИЯ ОТ КМЕТА НА ОБЩИНА НОВА ЗАГОРА

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

ДЖУНИЪР БЕНД ЩЕ ГРЕЯТ С ГРАФА НА КОНЦЕРТИТЕ МУ В СТАРА ЗАГОРА, СЛИВЕН И САНДАНСКИ

Графа избра супер симпатичните и талантливи момичета и момчета от Джуниър Бенд да погряват концертите от предстоящата му лятна музикална обиколка в страната. Съвсем скоро се очаква и премиерата на

Новини Сливен

ГЕНЕРАЛ ОТ СЛИВЕН СТАНА ВТОРИЯТ ПО РАНГ ВОЕНЕН В БЪЛГАРСКАТА АРМИЯ

Служебният кабинет предлага генерал-майор Михаил Попов, който досега беше командир на Сухопътните войски, а преди време оглавяваше 68 бригада „Специални сили“ в Пловдив, да бъде назначен на длъжността „Заместник-началник на

Новини Сливен

РУ-СЛИВЕН ИЗДИРВА ЕМИЛ ДИМИТРОВ СТОЯНОВ

Емил Стоянов е обявен за общодържавно издирване  от месец август тази година. Той е на 67 години от село Стара река и е в неизвестност от края на месец юли.