ДЕПУТАТИ ПОДКРЕПИХА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО НА ТАТЯНА СУЛТАНОВА ЗА РАБОТНА ГРУПА СРЕЩУ НЕРЕГЛАМЕНТИРАНИТЕ СМЕТИЩА
19.05.2025 317 Прегледи

ДЕПУТАТИ ПОДКРЕПИХА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО НА ТАТЯНА СУЛТАНОВА ЗА РАБОТНА ГРУПА СРЕЩУ НЕРЕГЛАМЕНТИРАНИТЕ СМЕТИЩА

В рамките на дебата по внесените промени в Закона за управление на отпадъците (ЗУО), депутатът от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Татяна Султанова отправи предложение за създаване на работна група, на която да бъдат поканени всички заинтересовани страни и да се подготвят обмислени и съгласувани текстове в закона, които да доведат до ефективно решаване на проблема със сметищата, които са затрупали всички региони в страната. Предложението ѝ срещна подкрепа от представители на различни парламентарни групи, като стана ясно, че въпросът изисква надпартиен консенсус и дългосрочен подход.

На първо четене депутатите приеха законопроект за промени в ЗУО, който ще даде възможност на кметовете да налагат санкции при установяване на нарушения. Този механизъм беше отнет след решение на Върховния административен съд от 2021 г., което създаде правен вакуум и остави местните власти без инструмент за директно въздействие при нарушения, свързани с нерегламентирани сметища и замърсяване.

Въпреки принципната подкрепа, в залата се чуха гласове за по-цялостен и стратегически подход – най-ярко формулиран именно от Татяна Султанова.

По време на обсъждането Султанова заяви, че предложените изменения в закона представляват „опит да се прикрие огромното мълчание на управляващите по отношение на продължаващото десетилетия безвремие в управлението на отпадъците“. Тя подчерта, че в правителствената програма липсват реални ангажименти в тази сфера, че в бюджета за 2025 г. и тригодишната бюджетна прогноза към нея, не са заложени адекватни средства, а законодателна програма на правителството  изцяло липсва. „Налице е пълна абдикация на местните власти от проблема с нерегламентираните сметища. Пълна абдикация има и от страна на РИОСВ“, заяви още Султанова от трибуната.

В изказването си тя представи конкретни данни от свои парламентарни питания. В една от общините в избирателния ѝ регион в област Сливен за последните четири години няма нито един съставен акт от страна на РИОСВ, нито дори констативен протокол с предписание за закриване на нерегламентирано сметище от страна на кмета. В друга – най-голямата община в страната – за 15 години са издадени едва 20 акта от страна на кмета и само 2 от РИОСВ. „И двете общини, особено в малките населени места, са затрупани с нерегламентирани сметища“, заяви Султанова.

По думите ѝ, ситуацията в област Сливен е само отражение на общонационален проблем. „Няма кътче в страната ни, в което да няма камари от битови, строителни и дори опасни отпадъци, а добрите практики се броят на пръстите“, подчерта тя. В изказването си Султанова посочи, че България е сред рисковите страни в ЕС по отношение на изпълнението на целите за рециклиране. „Хроничното ни несправяне с отпадъците личи и от последния доклад от Прегледа на изпълнението на политиките по околна среда на Европейската комисия от 2022 г., в който се казва, че страната ни не показва напредък и за пореден път се отправя призив за изпълнение на приоритетните мерки“, припомни тя.

Въпреки че законопроектът беше подкрепен на първо четене, Татяна Султанова подчерта, че предложенията в него представляват „кърпежи“, а не решения. „Хроничните проблеми с управлението на отпадъците в България не изискват козметични поправки, а цялостна стратегия и реална законодателна ревизия. Нужни са промени в начина, по който работят оползотворяващите фирми, в начина, по който се избират, в контрола по нерегламентираните сметища, както и в начина, по който се отчитаме пред ЕК“, каза още тя.

Татяна Султанова настоя между първо и второ четене на законопроекта да бъде създадена работна група, която да включва представители на парламента, Министерството на околната среда, Националното сдружение на общините в Република България и независими експерти. Целта ѝ ще бъде изработване на реалистичен и дългосрочен механизъм за устойчив контрол върху нерегламентираните сметища и изпълнение на националните и европейски ангажименти в сектора.

Предложението ѝ срещна подкрепа в залата от представителитена политически сили. Създаването на такава работна група ще бъде първа реална стъпка към системен отговор на един дългогодишен проблем, който засяга както екологичната сигурност, така и здравето и достойнството на българските граждани.

Цялото изказване на Татяна Султанова: https://youtu.be/IgS2i006cj4

Повече информация на https://promeni-sliven.bg/

Снимка: личен архив

Предишна ДЕЯН ДЕЧЕВ БЕ ИЗБРАН ЗА ЗАМ.-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БЪЛГАРСКАТА ДЕЛЕГАЦИЯ В ПАРЛАМЕНТАРНАТА АСАМБЛЕЯ НА ОССЕ
Следваща ОБЩИНСКИ ФОНД „КУЛТУРА“ ОБЯВИ ДАТИТЕ ЗА ПРИЕМ НА ПРОЕКТИ ПРЕЗ 2025 ГОДИНА

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

ОБЩИНСКО ДРУЖЕСТВО В СЛИВЕН ХАРЧИЛО ПО 10 БОНА МЕСЕЧНО ЗА ВЪНШНИ УСЛУГИ

  Общинско дружество в Сливен е похарчило почти 80 000 лева за външни услуги за първите девет месеца на 2017 година.  Точната сума е 79 839, 97 лева. Толкова пари

Новини Сливен

РАБОТЕЩИТЕ В КАДАСТЪРА ЩЕ СТАЧКУВАТ УТРЕ ЗА ЧАС

Кадастърът в Сливен няма да работи от 10 до 11 часа утре. Това става ясно от обявление за предупредителна стачка, поставено на входната врата на сградата, видя репортер на Sliveninfo.

Новини Сливен

КМЕТЪТ СТЕФАН РАДЕВ ПРИЗОВА ЗА ТОЛЕРАНТНОСТ КЪМ ДОБРОВОЛЦИТЕ, КОИТО РАБОТЯТ И ПРЕЗ ПОЧИВНИТЕ ДНИ

Продължава дезинфекцията на входните врати и домофоните в жилищните сгради в Сливен и през почивните дни. Тя се извършва от 20 доброволци, записали се на обявения от Община Сливен телефон.