ДА ТИ ПОСЕГНЕ ЛИШЕН ОТ СВОБОДА? НАДЗИРАТЕЛКИТЕ МАРИЕТА СТОЯНОВА И ВИКТОРИЯ СТАНЧЕВА ПРЕД ФАКТИ
Скоро съдът призна за виновни две задържани лица за нападение на служители в затвора в Сливен. Случката се е разиграла на 20.12.2022 г. в киносалона на затвора, когато след надлежно разпореждане една от лишените от свобода е нападнала служител на надзора. В конфликта се намесват и други лишени от свобода, с което са нанесени леки телесни повреди на две длъжностни лица Виктория Станчева – Надзирател II-ра степен и Мариета Стоянова – Надзирател II-ра степен. Какво е да си надзирател в женски затвор… Виктория Станчева и Мариета Стоянова говорят пред ФАКТИ (б.р. – двете не искат да бъдат показвани). В разговора се включва и Цветан Михайлов, член на Управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ).
– Г-жо Стоянова, г-жо Станчева, що за предизвикателство е да работиш като надзирател в женски затвор?
– Мариета Стоянова: Предизвикателствата са много. Най-голямото предизвикателство е това да се приспособиш към средата, която се различава много от това, което си имал като представа преди започване на работа в затвора. Нужно е желание, нужни са умения за комуникация, дисциплина и ред други качества, но най-вече силна психика.
Виктория Станчева: Да, предизвикателство е. Особено първите стъпки (година-две), когато се сблъскаш с нарушителите на закона. Видях обявен конкурс, реших да пробвам и така вече шест години. Никога не съм предполагала, че ще работя като надзирател. Това обаче се оказа професия, от която аз също ще се уча.
– Как ви свърза съдбата с тази професия?
– МС: Определено работата в затвор не е била детската ми мечта. Но така се стекоха обстоятелствата в живота ми и след навлизането ми в осъзната възраст и търсене на професионална реализация се насочих към тази професия.
– От колко години сте в системата?
– М.С.: От пет години съм в системата.
– В.С.: От шест години съм в системата.
– Ден с ден не си прилича в живота, а това особено важи, когато си служител в затвор. Как минава едно дежурство?
– М.С.: Като цяло работата е организирана. Работи се стриктно по предварително изготвен график. Динамична среда. Винаги могат да настъпят изменения, но трябва да си гъвкав и да реагираш бързо на всяка възникнала ситуация. Имаме куп отговорности. Осъдените имат право на свиждания с близките си, срещи със защитници, отпуски, престой на открито, хранене, медицински грижи, работа и други. Провеждат се много курсове и групови мероприятия. Посещават училище към затвора. Всичко това като част от тяхното ежедневието става с наше участие.
– В.С.: Така е. Вече все по-рядко дежурствата минават спокойно, по конкретно без вербална и физическа агресия. Много често в последните две години работим и в намален състав, което е предпоставка за намалена сигурност. Налага се да поемаме допълнителни задължения, работата е разграфена и забързаното ежедневие при допуснати грешки, в затвора не се приема за оправдание.
– Колко надзиратели сте и колко лишени от свобода охранявате?
– МС: Бройката варира в зависимост от поста на който сме назначени. Най-често работим по сами на етаж и отговаряме за по две групи лишени от свобода, които общо достигат до 50-60 души. В зависимост от натовареността, ни подпомагат и други колеги. Охраната на осъдените не е от място. Ние сме в движение и в постоянен контакт с тях. В много случай трябва да се намесваме заради конфликти по между им, а понякога агресията е насочена и срещу нас.
– И да ви върна към датата 20 декември 2022 година, когато бяхте нападнати. Какво се случи?
– М.С.: Беше ден за дезинфекция на отделенията. Всички лишени от свобода трябваше да бъдат изведени от корпуса на затвора и преместени през това време в киносалона. При рутинни действия, с които трябва да обезпечим реда, първо срещу нас бяха отправени обиди и закани. Последва отказ на някои лишени от свобода да изпълнят разпореждане и след това нападение на една от тях срещу нас, изразяващо се в удари в областта на гърдите на колежка. При поставянето на белезници на осъдената, друга лишена от свобода възпрепятстваше обуздаването ѝ, като ме дърпаше за ръката и скубеше за косата в суматохата, която настана.
– В.С.: В този ден имаше изготвен план за действие по повод профилактика за инсектициди. Голяма численост лишени от свобода бяха изведени в киносалона. При възпрепятстване на нарушение и след отказ да изпълнят разпореждане определени лишени от свобода проявиха физическа и вербална агресия срещу нас, което доведе и до телесни наранявания квалифицирани след това като трудова злополука и телесна повреда. Последваха рутинни действия по докладване на произшествието, изясняване на ситуацията, разследване и дело, което накрая приключи с осъдително решение срещу замесените затворнички.
– Страх ли го е един лишен от свобода от нова присъда?
– М.С.: Всеки лишен от свобода и независимо от броя на присъдите, които е изтърпял, иска и прави планове за живот на свобода. Мисля, че една нова присъда би му тежала.
– В.С.: Предвид характеристичните им данни аз лично не мисля, че се страхуват от нова присъда. Това не е първият случай, в който лишена от свобода е осъдена от служител. Но няма голям ефект. Осъдените стават все по дръзки и си позволяват неща, за които колеги с повече стаж казват, че преди години не са си позволявали.
– През деня в затвора, вечерта вкъщи. Как се преминава границата от работни към домашни задължения?
– М.С.: Не само дни, а много нощи и празници прекарваме в затвора, далеч от семействата си. Границата е много тънка и лесно се преминава щом прекрачиш бариерата на затвора. Особено след спокойно дежурство и при многото домашни задължения, които има една жена, и които са неизбежни.
– В.С.: При всеки е различно. От две години сме с променен график и дежурствата са по-начесто. Понякога е доста трудно да се “оттърсиш“ и да влезеш вкъщи с „чиста глава“. С времето се научих да поставям границата между служебните и домашните задължения. Мога да кажа, че в личен план моето семейството също подкрепя решенията ми и това ми помага.
– Семейството как приема работата? Колко пъти сте чували…. Хайде стига?
– М.С.: Не съм чувала подобни думи от семейството си. Те винаги са ме подкрепяли и са били основната сила и мотивация да вървя напред.
– Какви са причините за агресията срещу служители? (б.р. – тук думата взема Цветан Михайлов, член на Управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ)
– Цв. М.: Причините са комплексни. От наша гледна точка – като служители и представители на синдикална организация, не веднъж сме говорили по темата с цел да се обърне внимание на въпроса. Инциденти, при които е допуснато осъществяване на физическа агресия над служители, говорят за грешки в организацията на работа. Понеже въпросът не ми е известно да е изследван в дълбочина у нас, ще си позволя да кажа, че има резон да търсим слабости и в подбора на служители, качеството на обучение, съотношението между охранявани – охраняващи, натовареността на персонала и т.н. Като добавим и това, че в институции, които се приемат за социално сметище и в тях пребивават огромен брой хора с психически заболявания, различни зависимости и нисък самоконтрол, на пръв поглед списъкът с причини изглежда изчерпан. Но от друга страна погледнато, като явление вербалната и физическа агресия в нашите затвори в някакъв по-широк смисъл може да се обясни и с прехода от една система, предимно с репресивни функции – каквито са били затворите преди години, когато реда и дисциплината са постигани със силови средства, към такава от съвременен тип, в която акцентът е не толкова върху наказанието, колкото върху превъзпитанието на лишените от свобода и тяхното хуманно третиране. Висок процент от работещите обаче са на мнение, че властите не отчитат особените културни, цивилизационни, технологични и социални различия, например, между действителността в България и скандинавските страни – най-вече Норвегия, откъдето е взаимстван този модел. Тоест служителите, които са най-свързани с прилагането му, приемат, че държавата поставя „каруцата пред коня“, като системата не е готова за въвеждането на това ноу хау. И така създава условия – работна среда, в която тяхната безопасност не е приоритет. Като се започне от това, че насилието в затворите започва от вън, то е продължение на невъзможността държавата да се намеси и реши проблема с насилието над полицаи, лекари, учители, шофьори в градския транспорт и други професионални общности. Минем през различната затворническа популация у нас, в сравнение с Норвегия, която взимаме за пример. Ускореното комбинирано приемане на закони, които увеличиха правата на лишените от свобода, но и направиха нашата система снизходителна към случаите на нарушаване на реда и дисциплината във всичките им форми в местата за лишаване от свобода. И стигнем до говоренето за правата на затворниците от страна на безброй организации, които се грижат за тяхната защита и нулевата подкрепа за изложените на риск пенитенциарни служители. Тази тенденция поставя въпроса за това способна ли е държавата, ако системата не успява да подчини, да накара тези хора, които са извършили престъпления, да спазват реда и дисциплината в институцията, да става така, че те си позволяват да продължават да извършват престъпления и то над служителите? А да гарантира безопасността на гражданите, на нашите деца, нашите близки след излизането на тези хора отново на свобода…
– Какво трябва да се направи?
– Цв. М.: На първо място нелицемерно трябва да се признае проблемът. На нападението над който и да е да не се гледа просто като на новина. Да се изследват причинно-следствените връзки. И да се вземат решения за институционални мерки. А преди това по отношение на мерките да се проведат поредица от инициативи с участието на по-широк кръг от експерти, а не така както го направихме преди повече от година в работна група с участието на представители на политическото и професионалното ръководства и синдикатите, от което не произлезе нищо. Но това изисква време и политически ангажирани институционални представители с мандат от поне няколко години. Просто материята е такава, че не предполага бързи, но ефикасни решения. Но другото, което не е въпрос на време и на пари – липсата на морална подкрепа, на защита в рамките на сега допустимото, липсата на разбиране на служителите не само като персонал, а и като личности, които всеки ден се излагат на риск. Служители, които са обект на ежедневна агресия. Колеги споделят, че се чувстват като хора, които не получават подкрепа и признание, а това не може да продължава така. Нека спрат „експериментите“ да се работи в намален състав с по-малко от заложените в наряд хора с цел икономия на средства. Нека политиците, висшите ръководители на системите в сектор „Сигурност“ да поемат отговорност и да отправят ясни публични послания, че няма да позволят някой да напада, удря, обижда, дърпа и къса униформата на български надзиратели и полицаи, когато съвестно и законно изпълняват задълженията си. И това да остава без адекватен отговор. Някой да даде като начало сигнал, че ще има смели намеси, които ще имат силата да се справят със суровата реалност.
fakti.bg
За автора
Може да харесате още
ПРОДАВА СЕ АПЕТИТЕН ХОТЕЛ В ЦЕНТЪРА НА СОФИЯ
На вниманието на бизнесмените в областите Сливен и Ямбол. Продава се апетитен хотел в центъра на София. За предприемчивите и за хора с инвестиционни намерения! Днес в централната част на
НАРОДНИЯТ ПРЕДСТАВИТЕЛ ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА ПРИСЪСТВА НА ОТКРИВАНЕТО НА УЧЕБНАТА ГОДИНА В ППМГ „ДОБРИ ЧИНТУЛОВ“ В СЛИВЕН
Народният представител от ПП ГЕРБ Десислава Танева присъства на откриването на учебната година в ППМГ „Добри Чинтулов” в Сливен. В гимназията, чийто възпитаник е депутатът, тя поздрави учителите и учениците,
ФЕСТИВАЛ НА ВИНАРИТЕ ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ НА КРЕПОСТТА „ТУИДА“
Фестивал на винарите „Вино и творчество 2019” ще се проведе на 13 април 2019 г. на Антична и средновековна крепост „Туида“. Община Сливен организира за втори път фестивала в партньорство