ГОРСКИ СЛУЖИТЕЛИ, ПЛАНИНСКИ СПАСИТЕЛИ И АРМЕЙЦИ ЩЕ ОБХОДЯТ БАЛКАНА ЗА БОЛНИ ДИВИ ПРАСЕТА

ГОРСКИ СЛУЖИТЕЛИ, ПЛАНИНСКИ СПАСИТЕЛИ И АРМЕЙЦИ ЩЕ ОБХОДЯТ БАЛКАНА ЗА БОЛНИ ДИВИ ПРАСЕТА

Най-посещаваните местности в Балкана над Сливен ще бъдат обходени за установяването на мъртви диви прасета и извършване на указаните процедури за дезинфекция на местата, реши на последното си заседание Областната епизоотична комисия под председателството на областния управител Чавдар Божурски. Обходите ще обхванат основно седемте туристически маршрута на територията на Природен парк „Сините камъни“. Ловуването в парка е забранено заради статута му на защитена територия.

От началото на годината досега в парка са открити 33 трупа на диви прасета. Всички от взетите проби са показали положителен резултат за африканска чума по свинете. Обходите ще бъдат организирани от Регионалната дирекция по горите. Очаква се разрешение от Министерството на отбраната за участието на военнослужещи в акцията. Горската дирекция разчита на съдействие и от страна на планинския спасителен отряд.

Информационната кампания на ОДБХ за африканската чума по свинете продължава. В нея ще бъдат включени и разяснения за влезлите в сила изменения и допълнения на Закона за ветеринарномедицинската дейност, приети от НС на 6 февруари, както и за предвидените мерки в Плана за контрол и предотвратяване на разпространението на АЧС през 2020 година. Анализът показва, че огнищата на заболяванията възникват основно в обекти за отглеждане на животни за домашни нужди. През м.г., когато възникна неблагоприятната ситуация, значителен брой от обектите за домашни свине не бяха регистрирани. С промените в закона се въвежда облекчен режим за регистрация, като собствениците и ползвателите няма да заплащат такса. В същото време са допълнени задълженията на стопаните, свързани с въвеждането на биосигурност и с нова организация на ветеринарномедицинското обслужване в населените места.

Предишна КЪДЕ И ДОКОГА НЯМА ДА ИМА ВОДА В СЛИВЕН
Следваща ОБЩИНАТА ПРОДЪЛЖАВА ДА РАБОТИ ПО ИЗГРАЖДАНЕ И НАДГРАЖДАНЕ НА СПОРТНАТА ИНФРАСТРУКТУРА В СЛИВЕН

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

МНОГО ПИЯН ШОФЬОР БЕ ЗАЛОВЕН В СЛИВЕН

Полицейски служители са установили водач с алкохол 2,38 промила в град Сливен. На 26 юни, около 22,30 часа, е спрян за проверка лек автомобил „Мицубиши“, управляван от 29-годишен водач от

Новини Сливен

500 000 ЛЕВА СА ПРИХОДИТЕ ОТ „СИНЯТА ЗОНА“ В СЛИВЕН ЗА 2018 ГОДИНА

Стремежът на община Сливен ще бъде тази година бюджетът от 108 млн.лв. да бъде изпълнен на 100%. През 2015 година финансовият план е изпълнен едва на 50-60 % – заяви

Новини Сливен

НАШИ ЛОВЦИ ОТСТРЕЛЯХА НАД 50 ГЛИГАНА

Лoвнaтa дружинкa oт ceлo Нeйкoвo, чacт oт Лoвнo-рибaрcкoтo cдружeниe в Кoтeл, ce рaдвa нa дoбри пocтижeния прeз тoзи ceзoн. Буквaлнo вceки излeт ce cъпрoвoждa cъc cлукa, кaтo зa тритe мeceцa