„ГОРСКА АКАДЕМИЯ“ В СЛИВЕН СЪБРА УЧИТЕЛИ И ЛЕСОВЪДИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ГОРСКА ПЕДАГОГИКА
08.04.2025 1181 Прегледи

„ГОРСКА АКАДЕМИЯ“ В СЛИВЕН СЪБРА УЧИТЕЛИ И ЛЕСОВЪДИ ЗА ОБУЧЕНИЕ ПО ГОРСКА ПЕДАГОГИКА

В разгара на Седмицата на гората, на 8 април 2025 г., в залата на Природен парк „Сините камъни“ се проведе „Горска академия“ – информационно събитие, посветено на познанията за гората и лесовъдските дейности, представени чрез методите на горската педагогика. Инициативата събра представители на образователните институции от област Сливен, експерти, преподаватели и представители на общините.

Основна цел на събитието бе горските институции да представят на учителите горската педагогика като модерен метод за интересно и забавно предаване на знания за природата и гората на децата, както и да ги насърчат към съвместни дейности, базирани на този подход.

„Горска академия“ цели да възстанови връзката между обществото и природата и да създаде мост между съвременния човек и околната среда. Акцент в събитието бе поставен именно върху горската педагогика и възможностите за обучение чрез преживяване и личен контакт с природата.

Събитието бе открито от инж. Ирина Петрова – директор на Природен парк „Сините камъни“, която приветства участниците и подчерта значението на сътрудничеството между горските институции и образователните среди.

Заместник-директорът на ДГС Сливен Станислава Минкова представи дейността на стопанството и сподели, че ежегодно в неговите разсадници се произвеждат между 100 000 и 140 000 фиданки, които задоволяват нуждите не само на ДГС Сливен, но и на останалите стопанства в обхвата на Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП).

Инж. Петьо Киров – заместник-директор на РДГ Сливен, запозна участниците с дейността на Регионалната дирекция по горите, в чийто обхват влизат 9 горски стопанства. Той разказа за предизвикателствата в работата им, за мерките по опазване на горите и сподели примери от практиката си.

Инж. Златка Азманова – заместник-директор на ЮИДП, представи накратко дейността на предприятието. Експертът Диана Стефанова разясни същността на горската педагогика и подчерта важността на обучението чрез преживяване и личен досег с природата.

Инж. Красимир Цуцов от ПП „Сините камъни“ сподели опита на парка в работата с деца, като посочи, че всяка година около 3000 деца участват в различни образователни инициативи. Той акцентира върху значението на сътрудничеството с учителите за възпитаване на любов и отговорност към природата у младите хора.

В края на срещата инж. Ирина Петрова обобщи, че горските институции в Сливен работят съвместно като една гора – в симбиоза, с обща цел за съхраняването и предаването на любовта към природата на следващите поколения.

„Горската академия“ се организира съвместно от Югоизточно държавно предприятие, Регионална дирекция по горите – Сливен, Държавно горско стопанство – Сливен и Дирекция на Природен парк „Сините камъни“.

Предишна ОБЩИНА СЛИВЕН И СЛИВЕНСКА МИТРОПОЛИЯ СА ПОДГОТВИЛИ БОГАТА ПРОГРАМА ПО ПОВОД ВЕЛИКДЕНСКИТЕ ПРАЗНИЦИ
Следваща ВИЦОВЕ ЗА СУТРЕШНО КАФЕ

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

РУМЕН ИВАНОВ: НОВОИЗГРАДЕНИЯТ БУЛЕВАРД „ХАДЖИ ДИМИТЪР” ВЕЧЕ ИМА ВИДЕОНАБЛЮДЕНИЕ

Новоизграденият булевард „Хаджи Димитър”, който на този етап е най-модерният в Сливен, вече има видеонаблюдение. Това съобщи пред Sliveninfo зам.-кметът по финансите на Община Сливен Румен Иванов. „По този начин

Новини Сливен

УЧЕНИЦИТЕ ОТ 5 ДО 11 КЛАС В ОБЛАСТ СЛИВЕН ПРЕМИНАВАТ НА ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ ОТ 15 МАРТ ДО 2 АПРИЛ

Учениците от 5 до 11 клас в област Сливен преминават на дистанционно обучение от 15 март до 2 април, съобщи пред журналисти директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Петя Балулова.

Новини Сливен

КМЕТЪТ СТЕФАН РАДЕВ: ГЛАСУВАХ ЗА СИЛНА ЕВРОПА И РАСТЕЖ НА БЪЛГАРСКАТА ИКОНОМИКА

Кметът на Сливен Стефан Радев упражни правото си на глас в изборите за Европейски парламент в СУ „Йордан Йовков“. „Гласувах за силна Европа, за най-силната българска партия в Европейския съюз.