ВЕЧЕ ПОЧТИ ДВЕ ГОДИНИ ОТКАКТО ИЧЕРЕНСКАТА ГОРА БЕ СПАСЕНА
14.10.2024 675 Прегледи

ВЕЧЕ ПОЧТИ ДВЕ ГОДИНИ ОТКАКТО ИЧЕРЕНСКАТА ГОРА БЕ СПАСЕНА

“Изсичането на гората би могло да предизвика свлачищни процеси, наводнения и да попречи на движението до и след селото. Гората е важна в исторически и емоционален аспект за ичерени.”, коментира Татяна Султанова, народен представител от “Продължаваме промяната”

Горският масив край гр. Сливен е с дължина около 25 км и ширина до 20 km на запад и 5km на изток. С обща площ от 625 км² може да произвежда приблизително 73,750,000 кг (или 73,750 тона) кислород на година. Може да си представите колко много, всъщност, е това количество и не напразно, всички знаем, че горите са “белите дробове” на планетата.

Част от този масив е и “зелената прегръдка” на с. Ичера. Преди 2 години гората бе маркирана за изсичане. Будни жители на селището започват активна дейност по предотвратяване на поголовна сеч, а по инициатива на кметът на селото Иванка Кортезова се организира и подписка.

В продължение на усилията, жителите на селото се свързват с Татяна Султанова, действащ народен представител, и тогава заместник – председател на Комисия по околната среда и водите в парламента Като плод на общите усилия,Ичеренската гора е включена в списъка със защитени гори, които са във фаза на старост. “Това е над 80-годишна гора и тя отново ще радва жителите не само на Ичера, а и на цялата област.”, с радост споделя лидерът на “Продължаваме Промяната – Демократична България” за Сливен. Султанова разказва още, че процесът не е бил лесен заради тежките административни процедури и всички законови разпоредби. “Активно се застъпихме да спасим гората и намерихме подкрепа в институциите и министерство на земеделието, храните и горите тогава, с които имахме активна комуникация.”, споделя още тя.

Какво е значението Ичеренската гора за селото?

Гората около Ичера е от изключително значение за селото и неговото развитие. Тя не само допринася за живописната красота на района, но и е важен източник на природни ресурси. През вековете местните жители са използвали дървения материал от горите за строежа на традиционните възрожденски къщи, които днес привличат туристи с автентичната си архитектура. “Изсичането на гората би могло да предизвика свлачищни процеси, наводнения и да попречи на движението до и след селото. Гората е важна в исторически и емоционален аспект за ичерени.”, коментира Татяна Султанова

Днес гората е основен фактор за развитието на туризма в Ичера. Тя предлага идеални условия за разходки, пикник и екотуризъм, привличайки хора, търсещи спокойствие и връзка с природата. Освен това, гората има екологична роля. Дърветата защитават почвите от ерозия и поддържа екосистемата в района.

Повече информация за кандидатите в листата на „Продължаваме Промяната“ в Сливен и актуални новини може да следите на https://promeni-sliven.bg/

“Продължаваме Промяната – Демократична България” се явява на изборите с номер 26 в бюлетината.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Предишна ДВОЕН ПРАЗНИК ЗА КЕРМЕН НА ПЕТКОВДЕН
Следваща СЛОВО НА КМЕТА ГАЛЯ ЗАХАРИЕВА ПО ПОВОД 14 ОКТОМВРИ - ПЕТКОВДЕН, ПРАЗНИК НА ГРАД НОВА ЗАГОРА

За автора

Може да харесате още

Новини Сливен

СЪДЪТ ПОСТАНОВИ ЗАДЪРЖАНЕ ПОД СТРАЖА ЗА ОБИРДЖИЯ, БЛУДСТВАЛ С ЖЕРТВАТА СИ

По искане на Окръжна прокуратура – Сливен, съдът задържа под стража Георги И. (на 31г., от с. Градец, обл. Сливен). Той е обвинен за това, че на 26.03.2018г. в гр.

Новини Сливен

ОБЩОГРАДСКОТО СЪСТЕЗАНИЕ „ПИША И ЧЕТА ПРАВИЛНО“ СЕ ПРОВЕДЕ ЗА ЧЕТВЪРТИ ПЪТ В СЛИВЕН

11 сливенски училища се включиха в тазгодишното общоградското състезание „Чета и пиша правилно“, което се провежда в зала „Сливен“. В отборите влизат деца от I до VII клас. Те изпълняват

Новини Сливен

НА СПЕЦИАЛНА ЦЕРЕМОНИЯ РЕГИОНАЛНА БИБЛИОТЕКА „САВА ДОБРОПЛОДНИ“- СЛИВЕН ОБЯВИ „ЧИТАТЕЛ НА БИБЛИОТЕКАТА ЗА 2020 ГОДИНА“

На 14.01.2021г. /четвъртък/, в 12:00ч., в Централното фоайе на РБ  „Сава Доброплодни“-Сливен, на специална церемония бяха обявени номинациите и носителя на приза „Читател на годината“  на библиотеката за 2020г. Конкурсът