ВАШИЯТ ЖИВОТ Е ОНЛАЙН. ЗАЩИТЕТЕ ГО!
Дирекция „Киберсигурност” към ГДБОП с лекция на тема „Превенция на престъпления и виктимизация с използване на информационни и комуникационни технологии“
МВР продължава работа по Националната превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления“. След старта на програмата през 2022 година тя се реализира успешно в страната. Целева група са учениците в 12-тите класове, на които им предстои да се сблъскат с предизвикателствата, свързани с адаптацията им към самостоятелен живот. Днес в ОДМВР-Сливен, като част от програмата за учебната 2024/2025 година, се проведе лекция на тема „Превенция на престъпления и виктимизация с използване на информационни и комуникационни технологии“. Събитието бе открито от старши комисар Димитър Величков, директор на ОДМВР-Сливен. Той благодари за проявения интерес от страна на училищните ръководства към програмата. „Надявам се да извлечете полза от презентацията на колегите от ГДБОП, разчитам на вашето внимание и се надявам все по-малко млади хора да стават жертви в социалните мрежи и интернет като цяло”, каза още в обръщението си към младите хора старши комисар Величков.
Михаил Драгоданов и Ася Величкова от Дирекция „Киберсигурност” към Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” разговаряха с учениците от 12 клас на девет сливенски средни училища и гимназии за рисковете в онлайн пространството и как да защитят себе си и своите близки.
„Кой е срещу мен в мрежата?” е основният въпрос, от който зависи сигурността на всеки, чийто живот минава до голяма степен в мрежата. Интернет предоставя неограничени възможности за общуване, образование, работа, пътуване, пазаруване, но крие и реална опасност от измами, изнудване, кражби на данни и много други престъпни дейности. Ако има формула, по която може да се предпазим, това е „Високото ниво на дигитална култура се явява имунната система на нашата виртуална самоличност”. Това е само част от съветите на Дирекция „Киберсигурност” към младите хора. Бяха представени примери на реални случаи на киберпрестъпност, по които се водят реални дела. Когато животът ни е онлайн, ние сме тези, които трябва да го защитим. Статистиката сочи, че 95 % от случаите на измама в Нета са с активното участие на жертвите. Лекторите засегнаха най-честите престъпления при младите потребители като сексторшън, кражба на данни и информация чрез фишинг. Практиката сочи, че това се случва най-често в социалните мрежи и от съдържанието, което публикуват потребителите, зависи колко ще са защитени. Сигурността им зависи от хигиената на общуване. И най-важното е да не се подаваме на страха, ако спрямо нас се извършва подобен род престъпление, а да сигнализираме органите на реда. Това може да стане онлайн на страницата на Дирекция „Киберсигурност” или във всяко поделение на МВР.
Учениците гледаха филма на Европол „Кажи не!”, който се разпространява в канала на ГДБОП в You Tube, и имаха възможност да задават въпроси за рисковете в Интернет пространството.
В рамките на Националната превантивна програма са предвидени беседи по темите „Превенция на трафика на хора“, „Превенция на употребата на наркотични вещества“ и „Превенция на престъпления против собствеността“.
За автора
Може да харесате още
АТАНАС ЗАФИРОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ОТБРАНА В 47-ОТО НС, ПРЕД „ТРУД“: ЗАД ПОДКЛАЖДАНЕТО НА КОНФЛИКТ В УКРАЙНА СТОЯТ ОГРОМНИ ФИНАНСОВИ ИНТЕРЕСИ
Ескалацията на говоренето, че военен конфликт между Украйна и Русия е повече от възможен, се показва през последните дни в стотици информации. Совалките на държавните лидери до Москва и Киев
АРЕСТ ЗА 2 ГРАМА МАРИХУАНА В СЛИВЕН
Притежание на наркотици са установили полицейски служители при патрулна дейност в град Сливен. Днес в 01,55 часа на кръстовище в квартал „Комлука“ е извършена проверка на 23-годишния И.Д. от град
СЛИВНАЛИЯТА ИВАН СТОЯНОВ СЕ БИ ДО КРЪВ НА ТРЕНИРОВКА
Сливналията Иван Стоянов се би до кръв с треньор. Голям скандал тресе „Етър“, научи от свои източници „Болярски новини“. Помощник треньорът на отбора Тодор Колев и капитанът Иван Стоянов (